Kolínští policisté prý Vánocemi žijí již v předvánočním období. „Vánoční výzdoba nebo stromeček není na služebnách žádnou výjimkou," řekla mluvčí Martina Fejfarová. Přiznala, že si s kolegy dokonce již vyměnili vánoční dárky. „Určitě to není tak, že by se na služebnách 24. prosince slavily Vánoce," vysvětlila, že atmosféru si užívají mnohem dříve. A to také proto, že někteří si na svátky berou dovolenou.

A jakým způsobem policisté vyberou, kdo z nich bude mít službu na Štědrý den a o vánočních svátcích? „Samozřejmě je to o komunikaci. Vedoucí se zeptá, komu by služba na Štědrý dne nevadila," řekla mluvčí. Dodala však, že policisté berou ohledy na rodiny s malými dětmi. Tatínkové a maminky malých dětí tedy na Vánoce neslouží, aby mohli vidět rozzářené oči svých potomků.

Ačkoli by se mohlo zdát, že Vánoce jsou tedy pro policisty poklidné, není tomu tak. „Jsou zvýšená bezpečnostní opatření a zesílené služby," řekla Martina Fejfarová. „Nákupní centra v těchto dnech praskají ve švech," vysvětlila Martina Fejfarová, že právě období Vánoc je ráj pro kapsáře a zloděje.

Také na služebně kolínské městské policie panuje podle jejího šéfa Viktora Prokeše vánoční atmosféra. „Stromek sice nemáme, ale cukroví si strážníci nosí," řekl s úsměvem. I jich se týkají vánoční služby. Žádný speciální systém, kdo bude Vánoce sloužit, však nemají. „Na koho to vyjde v rozpisu, tak slouží. Každý rok to vychází na někoho jiného, funguje to tak celé roky," podotkl.

Nemocnice funguje jako obvykle

V nemocnici se prý provoz nemění. „Lékaři fungují tak, jako každý jiný den," vysvětlila mluvčí kolínské nemocnice Stanislava Kubincová. Podle jejích slov si nemocnice nemůže dovolit ani den volna. A to nejen, co se týká doktorů. „Také v kanceláři vždy někdo z nás musí být, tak se střídáme," vysvětlila.

Zavřeno prý mají jen některé specializované ambulance. Lékárna je pacientům pochopitelně k dispozici. Ačkoli by se mohlo zdát, že nemocnice Vánoce nezná, opak je pravdou.

Třebaže práce pokračuje přesně tak, jak po celý rok, oddělení jsou vyzdobená vánočními dekoracemi a na mnoha místech najdete také vánoční stromečky. Ty zpříjemňují pobyt v nemocnici dětem, ale také dospělým. Stromeček najdete mimo jiné také na oddělení šestinedělí, kde již v předvánočním čase zdobí sesternu.

Čtěte také: Potřebné léky o Vánocích i na Nový rok lze sehnat v nemocniční lékárně