V každém městě ve Středočeském kraji se snaží poskytnout lidem bez domova pomoc. Například v Kladně je nyní k dispozici projekt Teplá židle. Potřební ji najdou v Krizovém centru v Kročehlavské ulici. „Příchozí zde dostanou najíst, mohou se vykoupat, dojít si na toaletu a vyspat se. Na bezpečí dohlíží jeden člověk od nás a strážník, který provede základní lustraci, jestli se nejedná například o hledané osoby,“ uvedla předsedkyně výkonné rady oblastního spolku Českého červeného kříže Stanislava Klicmanová-Maříková.

Nocleh zde získají lidé, kteří nejsou pod vlivem alkoholu a drog. Nárok na stravu zdarma mají osoby v nouzi třikrát v týdnu, pokud se stravují více dnů, zaplatí dvacet korun za den. Přilepšení pak zde chystají na Štědrý den. Příchozím nabídnou bramborový salát a sekanou. Dále dostanou kávu, čaj či vánočku.

Dobrého jídla se na Štědrý den dočkají i potřební, kteří se před zimou přijdou schovat do noclehárny v Kutné Hoře. Tu zde provozuje Oblastní charita Kutná Hora. „Klienti si zde o Štědrém dnu pochutnají na bramborovém salátu s řízkem,“ potvrdil ředitel charity Robert Otruba.

Noclehárnami a dalšími zařízeními, které mohou bezdomovcům pomoci přečkat zimu, disponuje většina velkých měst v kraji. Je tomu tak třeba v Berouně, kde mají noclehárnu v azylovém domě a nyní čerstvě od září i denní centrum pro osoby bez přístřeší. To sídlí ve dříve nevyužívaných prostorách poblíž bývalého cukrovaru. Když udeří mrazy, lidé tu mohou zůstat i pře noc. „Kapacita je 25 lůžek,“ řekl Petr Horák, ředitel Charity Beroun.

V Kolíně mohou bezdomovci pobývat zdarma na ubytovně. Na její zahradě město postaví tři bezdomovecká iglú, tedy nouzové přístřešky z polyetylenové pěny. V Mladé Boleslavi pak mají noclehárnu, která je v posledních týdnech naplněná, ale také vytápěný stan střediska Naděje.

Bezdomovci v Mělníku mohou využít služby azylového domu Na Spořilově, kde je pro ně vyčleněno 12 lůžek. Nocleh však musí zaplatit. Stojí 50 korun.

Praha pak nabízí mimo jiné zimní noclehárny v Michli a Vackově. Bezdomovci se ale mohou i na loď Hermes, kde je v rámci zimních opatření rovněž zřízena noclehárna.

Služby pro bezdomovce v zimě
Kladno: Teplá židle a noclehárna v krizovém centru Kročehlavy
Rakovník: Červený kříž lidem bez domova zajišťuje pouze oblečení, nocleh a stravu ne
Beroun: Charita Beroun provozuje denní centrum a noclehárny
Příbram: Nízkoprahové denní centrum a noclehárna
Benešov: Dům služeb sociální prevence v někdejších Táborských kasárnách - noclehárna, Teplé židle
Kutná Hora: Oblastní Charita Kutná Hora provoze nízkoprahové denní centrum i noclehárna
Kolín: Zdarma ubytovna pro bezdomovce a na zahradě tři iglú z polyethylenové pěny
Mladá Boleslav: Noclehárna a vytápěný stan Naděje
Mělník: Noclehárna azylového domu - 50 korun na noc
Praha: Loď Hermes pro bezdomovce, noclehárny