Na druhý den školního roku se tam chystá slavnost k otevření nově vybudované (a zcela čerstvě zkolaudované) Základní školy Amos, jejíž komplex vyrostl u dolnojirčanského kruhového objezdu mezi odbočkami do ulic Pražská a Cihlářská. V rámci programu k otevření nové školy se chystají mimo jiné komentované prohlídky prostor, koncert Martina Hrubého s kapelou Bůhví – a dojde i prezentaci Ceny vévody z Edinburghu. A mimochodem – tým školní kuchyně se chystá blýsknout ukázkou, jaké pohoštění pro stovky lidí dokáže v tomto prostředí připravit.

Vybudování nové školy je pro Psáry a rychle se rozvíjejí okolní region (kde s masivní výstavbou přímo skokově přibývá i dětí) označováno přímo za „novou etapu rozvoje vzdělávání“ – a to skutečně s významem nejen pro místní obyvatele. Srovnání snese například s rovněž čerstvě dokončeným zásadním rozšířením komplexu Základní školy v Rudné na Praze-západ, kde je situace obdobná. Tam ostatně již v květnu přijela obhlédnout staveniště nových učeben, kabinetů, školní jídelny i tělocvičny ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Prohlídku nové školní budovy pro veřejnost chystají v Rudné na sobotu 7. září.

Oba projekty podpořila masivní finanční podpora státu – a dotace poskytl i kraj. Náměstek hejtmanky Gabriel Kovács (ANO), který má na starost oblast financí a evropských fondů, v této souvislosti poznamenal, že projekty v oblasti obnovy regionálního školství a jeho rozvoje jsou pro obecní rozpočty velkou zátěží. Situaci přitom dobře zná nejen díky svému působení na hejtmanství, ale také z pohledu zastupitele právě v Rudné.

Ilustrační foto.
Chceme mýtné od Říčan po Kutnou Horu, vyzývá petice
Knihovna. Ilustrační snímek.
Od Ouče po Střezimíř. Mapa ukazuje bohatství knihoven