„Se vším budeme muset dojíždět prý do Králova Dvora. Nevím jak, když nemám auto a autobus na králodvorskou radnici od nás nedojíždí. Končí v zastávce Na Knížecí. K radnici nic nejede. Všechny změny, které úředníci dělají jsou proti nám, obyčejným lidem,“ je přesvědčená Růžena Rytichová z Hudlic. Tyto vybrané matriční úřady chce ministerstvo vnitra uzavřít proto, že nemají více jak 20 zápisů ročně. Týká se to zápisů o narození, sňatku a úmrtí. Pověřeným matričním úřadem pro Hudlice, Otročiněves a Nový Jáchymov by se nově měl stát úřad v Králově Dvoře. Ten by mělo čekat rozšíření. Cerhovice spadnou pod Hořovice a Zaječov pod Komárov.

„Připravované opatření se nám samozřejmě nelíbí. Je to opět oddalování služeb od občanů. My dostáváme na výkon matriky příspěvek. Pracovnice, která matriku zajišťuje, ale nemá na starost jen ji. Matrice věnuje pouze část své pracovní doby. Jedná se o kumulovanou funkci. My, jako obec, tak nebudeme moci tohoto pracovníka po zrušení matričního úřadu, moc zrušit. Budeme ho muset udržet i bez příspěvku státu,“ vysvětlil starosta Hudlic Pavel Hubený s tím, že obcím opatření ministerstva vnitra žádnou finanční úsporu nepřinese a ministerstvu vnitra také ne. „Peníze, kterými nám na chod matriky stát přispíval, budu muset dát pravděpodobně Královu Dvoru, když k němu celý náš matriční obvod přejde. Naskýtá se proto otázka, jestli toto opatření bude mít vůbec nějaký finanční efekt. Nikdo nám žádné vyčíslení neposlal. V médiích zmiňovaných padesát tisíc korun za úkon je nesmysl,“ poznamenal Pavel Hubený.

S uzavřením matriky jsou nespokojení i představitelé Zaječova. „Bojím se toho, až se to dozvědí lidé v naší obci. Živě si pamatuji dobu, kdy jsme u nás na matrice vyřizovali občanské průkazy a pasy. Lidé byli nadšení, že nemusí nikam dojíždět a tyto doklady si mohou zajistit doma v obci. Pak se tato agenda přesunula do Hořovic a bylo zle,“ konstatovala starostka Zaječova Irena Nezbedová.

Podle ní je velmi špatné, že se má matriční úřad v jejich obci uzavřít. „Každá babička a dědeček bude muset za všemi potřebnými úkony dojíždět. Oddávat u nás v obci můžu, ale bude muset přijet matrikářka z Komárova a myslím si, že v Komárově toho budou mít více, než budou stíhat zvládnout. Nevím podle jakého kritéria vybírali matriční úřady na uzavření. V pátek kvůli tomu byla svolána i schůzka v Praze, ale v době jejího konání jsem měla jiná jednání.

Omluvila jsem se proto a požádala o zaslání projednávaných materiálů. Zatím je ještě nemám,“ vysvětlila Irena Nezbedová.

Starosta obce Cerhovice Petr Frei, jejíž matriční úřad ministerští úředníci zařadili mezi ty, co se mají zrušit, byl osobně na ministerstvu vnitra.

„Na ministerstvu se úředníci včetně pana ředitele chovají zvláštně. Říkal jsem jim, že úspora 150 milionů, kterou má to jejich opatření přinést, je nepatrná a nestojí za to. Uzavření matričních úřadů je nesmysl. Ten, kdo tohle chce prosadit, vůbec neuvažuje hlavou. Copak jde všechno převádět jen na peníze? To přeci nejde. Je to také o lidech. Vždyť z obcí zanedlouho nic nezbyde,“ uvedl k rušení matričních úřadu starosta Cerhovic Petr Frei.