Ta se táhne dlouhé roky, už od dob působení historicky prvního středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Každoročně se nejen před Velikonocemi, ale i v předvánočním období adventu konaly prodejní výstavy svátečních dekorací i dalších výrobků zhotovených klienty sociálních služeb ve středních Čechách. Zpravidla měly převahu domovy seniorů.

Výstavy bývaly oblíbené nejen mezi zaměstnanci úřadu, ale nakoupit si přicházeli i zájemci zvenčí. A aktivizačním pracovnicím příspěvkových organizací i neziskovek se nabízela příležitost obhlédnout, co vyrábějí jinde – a načerpat tak podněty pro vlastní práci se svými klienty; klidně se mohly i zeptat kolegyň na zkušenosti (čehož také využívaly). Nic na tom neměnilo ani střídání politických stráží na hejtmanství: tradici narušila až doba koronavirová se svými opatřeními.

Z hygienické kontroly dodržování koronavirových nařízení v restauraci. Ilustrační foto.
Pokuty od hygieny za milion a půl: jen za covid padlo 400 tisíc korun

Výstavy jsou zpět. Populární představení prací klientů krajských sociálních služeb se obnovuje ve středu 6. dubna v prvním patře budovy středočeského krajského úřadu na pražské adrese Zborovská 11. Výstava je plánována v době mezi devátou a třináctou hodinou. Zkušenost z dřívějška nicméně napovídá, že obzvlášť atraktivní produkty mohou z improvizovaných prodejních pultů zmizet až nečekaně rychlým tempem. Vyplatí se tedy dorazit dřív.