Větší komplikace i škody však vichr způsobil poničením střech i lámáním stromů či jejich vyvracením. Odstraňovat tyhle následky museli hasiči od nedělního odpoledne po celou noc, ráno – a rušno zůstává i v pondělí dopoledne, když lidé po rozednění začali hlásit nové škody i poté, co se vichr zklidnil.

Počet zásahů kvůli silnému větru přesáhl podle mluvčího středočeských hasičů Petra Svobody čtyři stovky – jen u stromů jich bylo více než tři sta – a zkušenost hasičů je shodná s poznatky energetiků: nejzasaženějšími regiony se staly Benešovsko, Mladoboleslavsko a Příbramsko. Hasiči dokonce pracovali na 13 místech, kde byla auta poničená po kontaktu se stromem: buď je zasáhla větev, nebo řidiči do spadlých stromů najeli.

Lidé, kteří někam cestují, musejí stále počítat s dočasně neprůjezdnými silnicemi i s omezením provozu na železnici. Na většině tratí ve středních Čechách se však železničářům podařilo s problémy vypořádat do rána. Největší komplikace zaznamenalo Benešovsko, které kvůli potrhanému trakčnímu vedení ztratilo vlakové spojení s jihem Čech.

Osobní vlaky nahradila autobusová doprava v úseku Benešov u Prahy – Tábor; dálkových rychlíků se ve středních Čechách týkala náhradní cesta po silnici v úseku Olbramovice – Chotoviny. Kvůli popadaným stromům také nabíraly zhruba čtvrthodinová zpoždění vlaky na trati Benešov u Prahy – Čerčany, kde byla doprava omezena na jednu ze dvou traťových kolejí a nařízena pomalá jízda.

Zásahy mělnických hasičů v souvislosti se silným větrem.
Nejde vám proud po vichřici? Nejste sami

Na silnicích přinesly nestabilní stromy dlouhodobější dopravní problém na Příbramsku. Kvůli opakovaně padajícím stromům policisté čtyřicet minut před půlnoci uzavřeli úsek silnice od Milína na Luh v délce 2,2 kilometru. Kvůli nebezpečí úrazu i hmotných škod zůstal neprůjezdný až do dopoledne.

Jiné omezení související s počasím si na řidiče počíhalo na Mělnicku; na Kokořínsku poblíž Mšena. Na silnici mezi Rájem a Vojtěchovem se vlivem silného deště propadla vozovka u rybníka Stříbrník. Navzdory bezmála čtyři metry dlouhé pasti o šířce 70 cm však místo zůstalo průjezdné.

Třebaže aktuálně se na území Středočeského kraje nevztahuje žádná výstraha meteorologů, rozmarům počasí ještě nemusí být konec. Čerstvý vítr s přechodem frontálních systémů hlásí předpověď i na příští dny – a je třeba počítat se srážkami nejen v podobě deště, ale může i sněžit; zvlášť na začátku týdne. Ranní cestování může vzhledem k nočním poklesům teploty pod nulu zkomplikovat i náledí.

Ilustrační foto.
Policie spouští zátah zaměřený na bezpečnostní pásy