„Situace je výborná jak na nejvýznamnějších hojně navštěvovaných oblastech, koncentrovaných na březích vodních nádrží Orlík a Slapy, tak i na ostatních menších a méně frekventovaných lokalitách,“ konstatoval Mandík. „Průhlednost vody je přes dva metry – a obsah fytoplanktonu, konkrétně sinic, je velice nízký,“ zdůraznil, proč je kvalita vody na podstatné části sledovaných lokalit hodnocena stupněm 1 na pětibodové škále – tím nejpříznivějším.

Několik dvojek za zhoršenou průhlednost má na svědomí vyšší obsah chlorofylu. Týká se přírodního koupaliště Vyžlovka, rybníku Jureček a Proboštských jezer na Praze-východ, jezer Poděbrady a Ostrá na Nymbursku, Nového rybníku v Příbrami, Pilského rybníku u Sedlce-Prčice a Tyršova přírodního koupaliště v Rakovníku. Toto koupaliště si nicméně polepšilo – při předchozím měření dostala tamější voda trojku kvůli vyššímu obsahu sinic. Nový odběr však vedl k přehodnocení; sinic totiž výrazně ubylo.

V současné době je třetím stupněm kvůli sinicím klasifikován pouze písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Tam to nicméně bývá stejné rok ro rok – a ve srovnání s uplynulými lety zde situace rozhodně není vážná. Koupání pro zdravého člověka nepředstavuje jakákoli rizika. „U některých vnímavých jedinců by se však mohly vyskytnout zdravotní problémy, a proto doporučujeme se po koupání osprchovat,“ připomněl Mandík upozornění, které je aktuální zvláště pro alergiky, malé děti a těhotné ženy.