Pokud tam nehodláte nocovat a máte s sebou z domova svačinu, ke koupání na jezu u Valentova mlýna peníze nepotřebujete. Na dosah je ale i stejnojmenná restaurace se dvěma terasami přímo nad jezem. Nejlevnější točené pivo je tam za osmatřicet korun, hranolky s tatarkou nebo kečupem za osmdesát.

V posledních červnových dnech se na Valentův mlýn a jez dostanete ve všedních dnech pouze od 14 do 19 hodin, o víkendech od 11 do 19 hodin. Pak už se za plot nedostanete. O prázdninách se provozní doba protáhne. Přesné časy zatím nebyly zveřejněny.

Chcete-li u Berounky i strávit noc a nemáte tam vlastní chatu, může být řešením kemp na protějším břehu v Račicích. Od Valentova mlýna stačí přebrodit řeku, případně na kole nebo autem objet celé údolí. V kempu se o vodáky i další návštěvníky v letošní sezoně stará Kladeňák Jan Pokorný.

„Oficiální sezona začala v minulém týdnu a potrvá až do září, samozřejmě podle počasí a zájmu návštěvníků. Lidí už přijíždí poměrně hodně, o víkendu jsme tu měli plno. V sobotu dorazilo padesát vodáků, v neděli čtyřicet - a to ještě nejsou prázdniny,“ říká Pokorný, který v kempu nocuje v obecním karavanu.

Třináct kilometrů na Křivoklát

Zajišťuje ubytování hostů, seče louku a uklízí odpadky. „Kdo má zájem, poradím mu, jakým směrem se vydat, kde jsou zajímavé stezky a pozoruhodnosti v okolí. Znám to tu dobře od mládí. U Berounky je opravdu krásně,“ připomíná, že příjemnou procházkou lesem, dlouhou zhruba třináct kilometrů, lze po turistických trasách dojít například k hradu Křivoklát.

Berounka po deštích v minulém týdnu stoupla. „Vodákům se sjíždí dobře, i když někteří raději lodě přes jez přenášejí. Záleží na odvaze a šikovnosti. Od té doby, co jez před lety přebudovali, je ale bezpečný," vysvětluje Jan Pokorný.

Za den pobytu v kempu v Račicích zaplatí dospělý 65 korun, za dítě od šesti do patnácti let je denní částka 50 korun, za mladší děti se neplatí. Za psa uhradí majitel 40 korun. Stan pro dvě osoby vyjde na 60 korun, pro tři a více osob na 75 korun. Kola a lodě parkují v kempu zdarma.

„Kapacita louky je zhruba 150 aut a stanů. V kempu je sociální zařízení včetně dámských i pánských sprch, vše je v ceně ubytování,“ dodává Pokorný a připomíná, že v kempu jsou sice nějaká přírodní ohniště, ale za vratnou kauci si lze půjčit i přenosné kovové ohniště, aby se nepoškozovaly trávníky.

U stánku s občerstvením v račickém kempu stojí pivo pětatřicet korun, hranolky s tatarkou nebo kečupem pětašedesát korun.