22:09 - Volební místnosti byly uzavřeny, k urnám můžete přijít zase v sobotu od 8 do 14 hodin. Pro páteční den se s naším on-line přenosem loučíme, budeme se těšit v sobotu ráno krátce před 8. hodinou na shledanou.

22:00 - Skončil první den komunálních a senátních voleb.

21:44 - Ve Zlonicích na Kladensku upekla členka volební komise cukroví pro kolegy. Kromě nich dostali sladké pečivo také stý a dvoustý volič. Třístého odmění nejdříve v sobotu dopoledne. Účast je v tomto městysu nyní kolem 30 procent.

21:36 - Na benešovské požární stanici slouží od pátečního rána dvanáctičlenná hasičská směna C, které služba končí v sobotu ráno v 7 hodin. „Pak mohou jít volit a pět z nich odpoledne nastupuje jako rozhodčí na noční taktické cvičení dobrovolných sborů do Přestavlk u Čerčan," konstatoval Jiří Černovský, velitel benešovské požární stanice územního odboru Hasičského záchranného sboru. Profesionální hasiče v sobotu ráno střídá směna A, která měla možnost volit v pátek.

21:30 - Rakovnická ODS nebude sledovat výsledky voleb. Starosta města Zdeněk Nejdl řekl, že toto uvnitř partaje neřešili. On sám vyrazí na fotbal. „Určitě se zajdu podívat na úřad po osmnácté hodině. Dříve, myslím, stejně výsledky nebudou. Pojedu se v sobotu podívat také na utkání A týmu SK Rakovník," nastínil svůj sobotní program starosta Rakovníka a lídr ODS Zdeněk Nejdl.

21:21 - Od roku 1990 měly Bukovany na Benešovsku v komunálních volbách vždy pouze jednu kandidátní listinu, letos však hned tři. Projevilo se to i na volební účasti. Vhodit hlas do urny už přišla téměř polovina obyvatel.

21:13 - V Rakovníku je volební účast podle tajemnice Městského úřadu Rakovník Elišky Holkové standardní jako v předchozích komunálních volbách. K volebním urnám v Rakovníku zatím dorazilo 2 868 z 12 915 oprávněných voličů, což je 22,2 procenta.

21:06 - Dveře volebních okrsků 27 a 28 v Kolíně se na chvilku nezastaví. I hodinu před koncem prvního volebního dne přicházejí voliči, kteří volby spojili třeba s pravidelným nákupem. Voliči žijící v lokalitě Výfuk a příměstské části Štítary dlouhá léta sdíleli místnost, ve které byly oba okrsky - při těchto volbách má každý okrsek svoji místnost.

20:58 - Policie v Nymburce v rámci bezpečnostní volební akce odhalila na ubytovně těhotnou celostátně hledanou ženu slovenské národnosti. Podle policisty Františka Kuneše jinak volby na Nymbursku zatím probíhají v klidu a bez incidentů.

20:44 - Devět míst v zastupitelstvu, devět kandidátů. Kdo si myslel, že z tohoto důvodu nebude o komunální volby v Krhanicích na Benešovsku zájem, ten se mýlil. Dosud odhlasovalo přibližně 33 procent obyvatel a komise předpokládá, že se volební účast v sobotu přiblíží 60 procentům. 

20:29 - Daleko větší příval voličů čekali komisaři ve Hvožďanech na Příbramsku. Zastupitele přišlo do 20 hodin zvolit 33 procent lidí, do senátu volilo doposud 27 procent oprávněných voličů. „Zrovna o komunální volby jsme čekali velký zájem. Snad se to v sobotu zlepší," doufá komisařka.

20:17 - V Mladé Boleslavi přišlo k volbám do osmé hodiny večer necelých dvaadvacet procent, konkrétně 21,9 procenta. Ve městě automobilů chodí lidé k volbám i v těchto pozdně večerních hodinách, cestou z odpolední směny.

Komunální a senátní volby 2014 v Kolíně.20:11V Kolíně k 20. hodině odvolilo 25 procent voličů do zastupitelstva a 24 procent voličů do senátů. Potvrdila to Jana Kramářová, vedoucí odboru správních činností a přestupků.

20:03 - Dvě hodiny před zavřením hlasovací místnosti v okrsku číslo 4 v Benešově se dostavila čtvrtina z 855 oprávněných voličů. Tamní komise se odpoledne musela vyrovat s legráckou dětí, které před vstupními dveřmi do budovy ukryly směrovku, podle které voliči snadno trefili, kam měli namířeno.

19:50 - Dlouhou chvíli si mladší volební komisaři v Kutné Hoře krátí pomocí elektroniky. Někteří brouzdají na internetu pomocí chytrých telefonů a tabletů, jiní si pouští seriály na notebooku. Hned ve dvou komisích sledovali seriál Simpsonovi. 

19:36 - Třiadvacetiletá Martina Rubešová z Benešova je už posedmé členkou volební komise. Tuto činnost začala vykonávat v osmnácti letech a pouze poprvé byla 'pouhou' komisařkou. Od té doby už pošesté zastává funkci předsedkyně volební komise.

19:22 - Obyvatelé Prahy 3, 8, 10 a Klánovic hlasují v místních referendech. Největší zájem mají lidé z Klánovic, kde po dvou hodinách byla účast až 15 procent. V Praze 3 přišlo hlasovat asi sedm procent lidí, v Praze 10 asi dvě procenta. Čtěte více: Lidé hlasují v referendech, v Klánovicích odvolilo až 15 procent

19:09 - Ve volebním okrsku v hotelové škole v Poděbradech na Nymbursku lidé zatím o volby moc zájem neprojevili. „Zatím je účast slabá," uvedla jedna ze členek volební komise. Většina lidí, kteří volit přišli, má problém s barvou obálek, protože Poděbrady volí také svého senátora v obvodu Kolín.

18:54 - Kolem 20 procent hlásí volební účast v Jincích na Příbramsku. Tam doufají, že celková volební účast bude přes padesát procent. Některé volební komisaře překvapuje fakt, že když už přijdou voliči do volební místnosti vhodit hlas kandidátům komunálních voleb, že už někdo odmítne volbu do Senátu. „Ale je to asi jejich nedůvěrou v tuto instituci, kterou mnozí považují za zbytečnou," shodují se někteří komisaři.

18:45 - Volební komisařka Lucie Čápová z Kolína je v komisi, a ještě k tomu je v komunálních volbách prvovolička. „Největší nápor byl na začátku, očekáváme, že ještě přijde hodně lidí večer," řekla.

Volby 2014 v Cítově.

18:31 - „Bílá je na cítovské volby, žlutá na senátní," říkají členové volební komise v Cítově na Mělnicku každému z voličů, který vchází s občankou v ruce do volební místnosti. V Cítově se totiž stejně jako v dalších pětadvaceti vesnicích na Mělnicku spolu s komunálními volbami konají i volby senátní. O dva roky dříve. Po letošní změně senátních obvodů totiž patří místo k mělnickému k českolipskému. Lidem ze středočeských obcí se to příliš nelíbí, protože ať uspěje kterýkoli z kandidátů, bude to Severočech. Dvoje volby se dvěma obálkami se ale naopak hodily Andree Andreasové, protože ji do volební místnosti doprovázeli dva synové, pětiletá dvojčata David a Tomáš. A každý z nich chtěl mamince pomoci hodit do volební urny obálku. Takhle měl každý svou a k žádnému sourozeneckému sporu nedošlo.

18:22 - Volili také senioři v kolínském domově důchodců. Týkalo se to pouze těch, kteří buď měli trvalé bydliště ve stejném okrsku, do kterého spadá i domov důchodců, případně těch, kteří trvalé bydliště mají v domově důchodců. Je to tak proto, že v komunálních volbách neexistuje voličský průkaz.

18:16 - Volby neminuly ani věznici ve Vinařících na Kladensku. Ovšem vĕzni se mohli účastnit jen tĕch senátních, jelikož za zdmi věznice se nenachází nikdo z volebního okrsku Vinařice. Právo hlasovat v prvním kole senátních voleb mělo celkem 60 vězňů. "Dvanáct z nich projevilo zájem účastnit se voleb," uvedl mluvčí věznice Vinařice.

18:09 - V kolínské nemocnici odvolilo do senátu pomocí mobilní volební urny pět zájemců.

18:03 - V Lysé nad Labem na Nymbursku volí lidé na radnici, tentokrát nejen zastupitele, ale také senátory. Podle volební komise je trochu problém s tím, že lidé nevědí, do které obálky mají vložit volební lístek. Šedá obálka je totiž na volební lístek do zastupitelstva, žlutá do senátu.

17:57 - Někteří voliči v Cítově na Mělnicku jsou překvapeni, když se jich volební komise ptá, zda budou volit pouze do zastupitelstva, nebo i do senátu. Cítov je totiž jednou z šestadvaceti obcí Mělnicka, která po nedávné změně volebních obvodů volí také nového senátora za Českolipsko.

17:48 - Ve volební komisi v Sýčině na Mladoboleslavsku zasedají samé krásné mladé dámy a jeden mladý muž, věkový průměr komise je tu kolem dvaceti let. Čas si krátí i tím, že tipují, kdo z voličů podle roku narození by mohl být dobrou partií k seznámení, ovšem samozřejmě je to prý jen z legrace. Ale jde o důkaz, že volby mohou fungovat i jako seznamka.

17:40 - Jedna z jeho obyvatelek domova důchodců ve Zdicích na Berounsku chtěla odvolit i za manžela. Se slovy, že je manžel v nemocnici a ona chce do volební urny vhodit i jeho volební lístek, natahovala ruku s oběma obálkami k urně. Volební komisi se jí nakonec podařilo vysvětlit, že to nejde.

17:32Nejstarším kandidátem do benešovského zastupitelstva je ze všech osmi volebních stran stavební inženýr ve věku 77 let. Naopak nejmladším je devatenáctiletý student. Ve Voticích se stal nejstarším uchazečem o funkci zastupitele čtyřiasedmdesátiletý důchodce z jedné z parlamentních stran. Nejmladším protikandidátem je dvacetiletý student parlamentní strany z opačného spektra politické scény. Specialista v energetice je nejstarším uchazečem o hlasy voličů ve Vrchotových Janovicích. Je mu 70 let. Proti němu stojí na kandidátce jiného sdružení jednadvacetiletý letecký mechanik.

17:20 - Starosta Nového Strašecí na Rakovnicku Karel Filip (ČSSD) se rozhodl, že si alespoň na den odpočine od politického shonu: „Páteční odpoledne strávím mimo město, bude na přívozu v Branově, kde budu odpočívat."

17:13 - Poprvé v historii lidé volí v jedné z největších základních škol v Milovicích na Nymbursku, na začátku letošního roku otevřené školy Juventa, která byla přestavěna z bývalé ruské školy. Jsou tam čtyři milovické volební okrsky, kde odvolilo zatím asi sto lidí ze 1300, ale nyní se do školy valí proudy lidí a tvoří se i fronty.

17:06 - Do volební místnosti okrsku číslo 3 ve Zdicích na Berounsku přišla volit Ilona Marešová a neměla občanský průkaz. Zapomněla si ho doma v kabelce. Byla nakoupit a na cestě z nákupu chtěla stihnout i volby, protože večer jde s manželem do divadla.

Volební tulák v Tišicích.17:02 - V prvním volebním okrsku v Tišicích na Mělnicku, kde mají zapsaných přesně 444 voličů, zachraňuje volební komise toulavé kotě. Podle předsedkyně komise Marcely Končelové malá strakatá kočka, které jsou sotva tři měsíce, stále běhala přes silnici mezi poštou, kde je volební místnost, a protějšími domy. „Měli jsme strach, že ji zajede auto, nakonec zaběhla sem k nám," vysvětlili členové komise, že kotě u nich našlo azyl. Pokud by se ukázalo, že o mazlivou kočku nikdo nestojí, pravděpodobně by se stala členem domácnosti předsedkyně volební komise.

16:54 - V Rakovníku dorazilo k volebním urnám z 12 915 oprávněných voličů 1 255 (9,7 procenta). „Číslo ovšem stejně jako při každých volbách radikálně vzroste během devatenácté a dvacáté hodiny," řekla Eliška Holková, tajemnice Městského úřadu Rakovník. Další výsledky budou známé okolo půl deváté večer.

16:47 - Ve volbách do zastupitelstva města Mladá Boleslav přišlo k 16. hodině zhruba 11,1 procenta voličů. Vyplývá to z hlášení třinácti největších volebních okrsků ve městě.

16:41 - Komunální volby se na Příbramsku vyhnou Bukovanům. Není tu totiž v současnosti dostatek lidí, kteří by obec chtěli vést. „Přihlásit se zde mělo nejméně pět kandidátů, ale nedali je v obci dohromady," uvedla už před volbami Jana Řehořová z registračního úřadu, který eviduje na Příbramsku 52 obcí. Bukovany, v současné době pod starostou Jiřím Macounem, si počkají na volby v náhradním termínu na jaře. Při minulých komunálních volbách lidé v Bukovanech hlasovali pro sedm kandidátů.

16:35 - V loňskými povodněmi zasažené obci Rašovice na Nymbursku zatím odvolilo jen 16 voličů ze 125. Volební komise předpokládá, že mnoho lidí volit nepřijde, protože v obci je sestavena pouze jedna kandidátka čítající devět lidí a volí se sedmičlenné zastupitelstvo. „Mnoho lidí si řeklo, že ani nemá cenu jít k volbám," myslí si členové komise.

16:28 - Některým voličům v Hořovicích není jasné, jak postupovat při křížkování hlasovacích lístků. Členové volebních komisí na tyto případy ihned reagují a lidem, kteří o radu požádají, okamžitě vše vysvětlí.

16:24 - V jednom z nejmenších volebních okrsků Nymburska, v Běruničkách, přišlo zatím odvolit 8 z 52 voličů. Ti volí do jedenáctičlenného zastupitelstva ze dvou kandidátek po devíti. „Je to tady skoro jako Sparta se Slavií," smáli se členové volební komise.

16:17 - V jednom z volebních obvodů v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku si přijdou na své i děti. Zatímco dospělí dostávají obálky, ony si mohou nabídnout bonbony.

16:12 - K volebním urnám v Příčině na Rakovnicku dorazilo již lehce přes sedmnáct procent voličů. Zajímavostí je, že zde chodí k volebním urnám vždy celé rodiny. Současná předsedkyně volební komise Vlasta Steidlová, která letos oslaví osmdesáté narozeniny, zavzpomínala na jednu příhodu: „Tenkrát jsme také seděly s kolegyní ve volební komisi, ale ona měla svátek. Oslavila to s námi tak, že nám všem přes noc upekla koláč z rebarbory. Jinak k volbám chodím ráda, potkávám se tu s lidmi. Letos ale jsem kvůli věku v komisi asi naposledy."

Ilustrační foto16:05 - Zajímavě pojal výběr svých favoritů do benešovského zastupitelstva města bývalý kantor a nyní už důchodce František Šturc: „Zakřížkoval jsem pouze žáky, které jsem učil," prozradil s tím, že využil všech 27 možností.

15:59 - Odvoleno mají senioři v domově důchodců na Březových Horách v Příbrami, kde sice nevolili všichni, ale zájem o volbu do přenosné schránky byl velký. Mezi voliči jsme zastihli osmašedesátiletého Josefa Havrlíka. „S výběrem kandidátů jsem problémy nerměl, i když jich je více než jindy, mám už dopředu jasno," řekl klient domova.

15:54 - V Kněžicích na Nymbursku na přání voličů zní z amplionu městského rozhlasu dechová hudba. Volební komise musela jednomu voliči vysvětlovat celý systém hlasování i to, že nesmí kroužkovat své favority, ale křížkovat. Navíc ho musela nasměrovat i za plentu, protože se hnal okamžitě s volebním lístkem k urně.

15:50 - V Ústavu se sociální péčí v Kurovodicích na Mladoboleslavsku žije zhruba stovka lidí. Ne všichni mají volebni právo, ovšem volby jsou tu vždy událost. Dochází tam komise z nedalekého Dnebohu s mobilní volební urnou. Mezi prvními volil jednaosmdesátiletý Jiří Pechman, který tu žije už padesát let a volí pravidelně.

15:45 - Změny na Benešovsku: v Čerčanech byli před zahájením komunálních voleb ze společné kandidátní listiny "Čerčany pro všechny,N.A.a ODS" odvolaní tři kandidáti, včetně člena zastupitelstva i rady obce, bývalého starosty Karla Bárty. V Divišově na Benešovsku byli z kandidátky Křesť. demokr. unie - Čs. str. lid. vyškrtnutí dva kandidáti bez politické příslušnosti. Z komunálních voleb v obcích Chleby a Mezno odstoupili dva nezávislí kandidáti. Další byl odvolaný z kandátních listiny jedné z volebních stran ve Vlašimi.

15:42 - Nejmladším členem volební komise v obci Petrovice na Rakovnicku je kojenec jedné z komisařek Petry Hauptmanové. Ta musí za volebním stolem sedět se čtyřměsíčním dítětem. Maminka Rakovnickému deníku řekla, že miminko nemohla nechat u babičky na hlídání z důvodů kojení. „Ale daří se nám tu dobře. Všechny si tu pečlivě prohlíží, pozoruje okolí," dodala s úsměvem. Předseda volební komise Petr Slabý pak ještě doplnil, že o volby je zájem. Voličů chodí více než-li v předchozích letech touto dobou.

15:39 - Zhruba 60 lidí odvolilo od 14 do 15.30 hodin v jedné z volebních místností 5. základní školy v Moskevské ulici v Kladně. Podle členů zdejší volební komise nebyl zatím žádný problém a nikdo z voličů nedorazil s propadlým občanským průkazem.

15:37 - Největší volební okrsek na Berounsku má číslo 1. Výrazně převyšuje ostatní berounské okrsky, protože kromě obyvatel centra města u nich volí i bezdomovci a další lidé, kteří jsou hlášeni na radnici. „Je to několik stovek lidí. A musím konstatovat, že vždy chodí volit poměrně hojně," konstatovala zapisovatelka Marcela Maršíková. Protože tito lidé nemají trvalý pobyt, nemohou si vyzvednout ve schránce ani volební lístky. „Dostanou je u nás při volbách, stejně jako ostatní, kteří lístky nedostali nebo třeba zapomněli doma," dodala Marcela Maršíková.

15:31 - V Městci Králové na Nymbursku je výrazně vyšší volební účast, než při jarních eurovolbách. Před chvílí tam musela volební komise řešit první problém s propadlým občanským průkazem. Volič si musel dojít domů pro cestovní pas.

15:26 - V obci Červené Janovice na Kutnohorsku stačilo za hodinu odvolit padesát občanů, naopak v obci Košice dosud nikdo. Zatímco při minulých volbách se jako první objevili kontroloři z kutnohorského městského úřadu, tentokrát to byl redaktor Deníku. Ještě pro porovnání: například ve volebním okrsku číslo čtyři v Benešově hlasovalo 44 z 855 voličů.

15:22 - Volební místnost v Šanově na Rakovnicku je v budově místní základní školy. Zatímco v ostatních třídách se děti ještě učí, vedle se už volí. Příchozí si mohou prohlédnout i kresby dětí ve volební místnosti. Tu celé roky připravoval školník Rostislav Šilink, který je nyní ovšem nemocný. I přesto ale přišel v době vycházek alespoň na chvíli pomoci.

Ilustrační foto15:15 - Před budovou, v níž je kutnohorská volební místnost číslo 16, se dva mladí chlapci dohadovali, do jaké míry je nutné vyvěsit vlajky, když se jedná pouze o komunální volby. K žádnému závěru nakonec nedošli.

15:08 - V případě komunálních voleb se nevydávají voličské průkazy. Lidé tedy mohou své zástupce volit pouze v místě trvalého bydliště a ve svém volebním okrsku. V odůvodněných případech, zejména ze zdravotních důvodů, mají voliči možnost požádat místně příslušnou okrskovou volební komisi o možnost odvolit do přenosné volební urny. Například pacienti v benešovské nemocnici tedy mají smůlu, pokud samozřejmě bydlištěm nespadají do příslušného okrsku.

15:00 - V Poličanech u Kutné Hory jako čtvrtá v pořadí odvolila nejstarší žena obce. Svůj věk a jméno se však styděla prozradit.

14:56 - Fyzicky již méně zdatnější voliči v Hořovicích na Berounsku si volební komisi postěžovali, že přístup do hlasovací místnosti není bezbariérový.

14:52 - V poděbradském volebním okrsku ve Velkém Zboží na Nymbursku odvolila jedna z kandidátek na senátora Emilie Třísková. Rozhodla se pro celou kandidátku jedné politické strany. A jak se dívá na své naděje v senátorské volbě? „Věřím, že postoupím do druhého kola," řekla.

14:50 - Ve volebním okrsku číslo 15 v detašovaném pobobočce Mateřské školy „U Kohoutka Sedmipírka" v Longenově ulici v Benešově letos očekává volební komise účast až 66 procent. Před čtyřmi roky bylo v okrsku 781 voličů z domů v okolí nemocnice a z rezidenční čtvrtě v okolí ulice Červené Vršky. Tehdy při komunálních volbách byla účast 52,50 procenta. „O letošní volby bude určitě větší zájem," uvedl jeden z členů komise.

14:47 - V Jesenici na Rakovnicku, kde si lidé volí také senátora, je volební komise k voličům ohleduplná. Nejprve dají volební komisaři voliči obálku pro hlas do komunálních voleb, když dotyčný odvolí, vydají mu žlutou obálku pro senátorské volby.

14:44 - U volební místnosti ve Velkém Zboží, jedné z části Poděbrad na Nymbursku, vyděsila několik voličů hasičská siréna. V tu chvíli totiž vyrazili dobrovolní hasiči na technickou pomoc k zásahu.

14:42 - V Základní škole Tyršova v Nymburce si zatím volební komise krátí chvilky čtením nebo luštěním křížovek. Tento okrsek je jedním z nejslabších v Nymburce, protože pod něj spadá adresa městského úřadu. A lidé, kteří mají na radnici trvalé bydliště, podle volební komise moc volit nechodí.

Vojenský újezd.14:36 - Redaktoři Příbramského deníku vyrazili do Jinců, kde se konají volby jak v obci, tak i na újezdním úřadu, který spravuje obec Brdy. Tady se jich ale komunální volby netýkají, pouze senátní. „Celkem tady máme 24 voličů a hned po otevření volební místnosti přišli dva z nich," řekl Příbramskému deníku Karel Urban, jenž pracuje na újezdním úřadu a je také členem volební komise. Volby na újezdním úřadu v Jincích jsou možná i historické. Protože vojenský újezd se zřejmě zruší, zanikne i újezdní úřad a obec Brdy. Obyvatelé, kteří žijí na území Brdy pak připadnou pod obce, které jsou katastrálně nejblíže.

14:31 - Na sídlišti Šipší v Kutné Hoře odvolilo za prvních dvacet minut několik desítek lidí. V obou komisích panuje dobrá nálada. Jejich členové si vzpomněli i na biskupský chlebíček, o který se při loňských parlamentních volbách dělili.

14:27 - V Mateřské škole V Lukách v Rakovníku přišli netrpěliví voliči už hned po obědě. „Lidé jsou na volby natěšení. Zvonili zde na nás už v půl jedné odpoledne, že jdou volit," řekla s úsměvem ve tváři ředitelka mateřinky Jana Kovářová. Právě v herně školky je jedna z volebních místností v Rakovníku.

14:22 - Před otevřením volební místnosti volebního okrsku číslo 6 v Nymburce Zálabí už čekali dva postarší lidé, aby mohli jít zvolit své zastupitele. Během prvních deseti minut vhodilo do volební urny v tomto místě už třicet voličů. Podle volební komise je tento okrsek v Nymburce s jednou z největších volebních účastí a letos předpokládají opět vysokou účast.

14:15 - Pozor by si měli dát lidé tam, kde kromě zastupitelstva budou volit i senátora. Hlasovací lístek s jeho jménem musí dát do žluté hlasovací obálky, kterou dostanou od volební komise spolu s obálkou šedou. Ta je ale určena pro hlasovací lístek s kandidáty na zastupitele. Pokud by lidé obálky zaměnili, nebude moci být jejich hlas uznán za platný.

14:10 - Jedním z prvních voličů v obci Vranov na Benešovsku byl její nejstarší obyvatel Vilibald Cvrk. Je mu přes devadesát let a hned poté, co odhlasoval, zamířil na ryby na přehradu.

14:06 - V Domově seniorů Vojkov na Benešovsku, v němž je ubytovaných 112 klientů, je oprávněných volit do obecního zastupitelstva zhruba polovina z nich, kteří mají v obci trvalé bydliště. „Do domova dochází volební komise z obecního úřadu. Mobilní klienti se shromáždí po 14. hodině v klubovně, kde odvolí, a pak komise obchází jednotlivé pokoje," objasnil Vladimír Koníček, ředitel Domova seniorů Vojkov. „Z uvedených šedesáti oprávněných voličů odhaduji předpokládanou účast zhruba třiceti klientů, z nichž část bude čekat na komisi v pokojích. Pro dva z nich, kteří se voleb vždy aktivně účastní, jsme pro doplňovací senátní volby zajišťovali volební průkazy," upřesnila Pavla Pejchlová, vedoucí sociální pracovnice, která má ve vojkovském domově seniorů přípravu a průběh hlasování na starosti.

14:04 - Prvním voličem v okrsku, kam spadá kolínský městský společenský dům, byl Rudolf Franc. Stál před místností ještě v době, kdy ji komise připravovala, čas si krátil čtením historické knihy.

14:02 - Mezi prvními voliči se objevil také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Hlas do urny vhodil v Domě kultury v Mladé Boleslavi, kam přišel v doprovodu manželky a syna.

14:01 - Polední vyzvánění kostelních zvonů provázelo příchod členů volební komise v Praskolesích na Berounsku. Marie Zámečníková čekala trpělivě na ostatní, které ještě nakupovali v jednom z obchodů v obci. „Kupujeme si něco sladkého, ke kafíčku," prozradila Věra Škvárová. Společně pak přivítala volební komise první voliče a oproti jiným volbám někteří již stáli připravení, jako třeba Karel Mareš. O komunální volby bude zájem, v Praskolesích se vzhledem ke třem postaveným kandidátkám očekává rekordní účast.

14:00, čas kdy začaly volby 2014 do senátu a zastupitelstva. Na snímku v ZŠ Jarov na Praze 3.14:00 - Volební místnosti byly otevřeny, v pátek až do 22 hodin můžete odevzdávat své hlasy.

13:54 - Řidič přistižený pod vlivem alkoholu, jeden člověk zadržený kvůli drogám a 61 přestupků projednaných v blokovém řízení. Takový je výsledek bezpečnostní akce s krycím názvem Věra, kterou policisté z územního odboru Praha-venkov: Jih uspořádali v širším okolí Jílového u Prahy ze středy na čtvrtek. Ne náhodou se akce Věra konala právě v čase finišující volební kampaně. Jejím hlavním cílem byla totiž prevence před narušováním veřejného pořádku v období konání komunálních voleb a dílčích voleb do Senátu Parlamentu ČR.

13:49 - V souvislosti s konáním voleb do zastupitelstev obcí a doplňovacích senátních voleb nemá Policie ČR ani Okresní státní zastupitelství v Benešově signály o maření přípravy hlasování. "Nemáme do pátku 10. října do 9 hodin od občanů žádný podnět k prošetření případného maření přípravy voleb," potvrdil Stanislav Novák, okresní státní zástupce.

13:45 - Vítáme vás u našeho on-line přenosu z volebního maratonu. Do otevření volebních místností zbývá patnáct minut.

Ilustrační foto.

Lidé budou moci volit v pátek tradičně od 14 do 22 hodin nebo v sobotu od 08 do 14 hodin. Pak už jim nezbude než čekat, jak výsledky hlasování v jejich obci dopadly. S ohledem na rekordní počet kandidátů i kandidujících uskupení by mohly být kompletní výsledky k dispozici možná až v neděli ráno.

Do volební místnosti by si lidé měli s sebou vzít průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, anebo cestovní pas. V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu, nebo ji zkombinovat se s kandidáty jiných stran. Počet křížků ale nesmí být vyšší než je počet volených členů zastupitelstva. Jinak by byl hlas neplatný.

Komunální volby začaly 10. října po celé republice. Na snímku ZŠ Brdičkova na pražských Lužinách.Pokud by volič zakřížkoval méně kandidátů, platnost hlasu tím podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra neutrpí. Neplatný by byl ale lístek v případě, když by žádný z kandidátů okřížkován nebyl. Lístky si lidé mohou připravit doma a ve volební místnosti je za plentou vloží do obálky a poté před volební komisí vhodí do hlasovací schránky. Čtěte více: Volební kuchařka: křížkujte tak, aby váš hlas nezmizel

V senátních volbách si lidé pouze vyberou lístek se jménem preferovaného kandidáta, který vloží do žluté obálky pro senátní volby a poté do volební urny. Tento lístek nijak neupravují. Hlasovací obálky, které dostanou od volební komise, by neměli zaměnit, jinak nebude moci být jejich hlas uznán za platný.

Vaše postřehy či obrazové materiály z voleb posílejte na e-mail lubos.hajek@denik.cz, a pomáhejte nám tak tvořit volební zpravodajství!

Volby

Kliknutím na obrázek si ho zvětšíte.