U nádraží bylo patrné, že část dorazivších se už ve vlaku řádně posilnila alkoholem a tak se občas od perónu ozývaly skupinové pokřiky a zoufalé pěvecké výkony. Jedna skupina dokonce vystoupila s cedulí Česká Třebová. Tou cedulí, která označuje začátek města.

Poměrně rychle měl díky tisícovkám fanoušků po službě také stánkový prodejce jahod. „Já si vezmu dva košíky," natahoval se mladík s batohem 
a kupovali i další přijíždějící. Rychle se také zaplnil přilehlý hypermarket, kde šly na dračku hlavně tekutiny. Alkoholické i nealko.

Kolem poledne už měly Milovice zhruba dvojnásobný počet obyvatel, než v běžných dnech. Štrúdl človíčků s batohy se vinul od nádraží směrem k letišti. Nikdo nemusel mít obavy, že by netrefil, houfy pochodovaly jednotně. Méně odolní jedinci pak skončili na kraji města u prvního stánku s občerstvením, tedy hlavně s pivem. „Tady je taky krásně," lakonicky komentoval situaci mladík s kloboučkem 
a slunečními brýlemi u kelímku s pěnou.

Na rozpálené betonové ploše letiště se formovaly skupinky přátel a netrpělivě směřovaly pohledy k zatím prázdným pódiím, na kterých občas něco dolaďovaly týmy techniků. Hasiči byli připraveni zchladit horké hlavy proudy osvěžující vody. No a pak to vypuklo. Mnohatisícový dav zaplnil prostor před hlavním pódiem. Jediné, co by mohlo festivalovou pohodu trochu narušit, jsou hlášené bouřky.

Rozpálená plocha letiště

Od pátečního rána se na plochu milovického letiště hrnuly davy fanoušků festivalu Votvírák. Podle informací, které získal Deník od policie, bylo na ploše kolem pátečního poledne už osm 
tisíc diváků a kolem tisícovky automobilů. Večer už mluvily odhady o zhruba 30 tisících návštěvnících.

Pořadatelé i policie ale předpokládají, že sobotní návštěvnost bude o mnoho vyšší a podle zkušeností z předešlých ročníků by měly do Milovic na Votvírák dorazit desítky tisíc fanoušků. Do hladkého průběhu akce může také podle meteorologů promluvit počasí.

„V sobotu se vyskytnou místy, zejména v Čechách, intenzivní bouřky doprovázené přívalovými lijáky, kroupami a nárazy větru kolem 72 kilometrů za hodinu. Hodinová intenzita přívalových srážek se může pohybovat v pátek kolem 30 milimetrů, v sobotu kolem 40 milimetrů," uvedli meteorologové.

K tomu má být také velmi vysoká teplota vzduchu, která vystoupí i přes třicet stupňů Celsia. Lidé by proto měli dodržovat poctivě pitný režim. A samozřejmě ne v podobě alkoholických nápojů, ale konkrétně minimálně tří litrů obyčejné vody. Plocha letiště může být rozpálená ještě více.

Arakain a Lucie Bílá

První den festivalu přinesl podle některých fanoušků pohodu a příjemné hudební zážitky. „Mám ráda kapelu Imodium. Jsou od nás z Broumova. Jezdím za nimi hodně často. Ale samozřejmě se těším 
i Xindla X nebo na Mig 21. Je toho opravdu hodně, z čeho vybírat," řekla na začátku festivalu Alena a její přítel Honza ještě dodal, že jeho koně jsou Vypsaná fixa, takže u hlavní stage zřejmě prostojí celé odpoledne.

A co lidé na Votvíráku uvidí v sobotu? Těch hudebních lahůdek je samozřejmě hodně. Na hlavním pódiu – Central stage uslyší diváci hlavně 
v odpoledních a večerních hodinách špičku naší hudební scény, ale také od našich sousedů. Ve 14.40 hodin začne koncert slovenských No Name. Partička Roman Holý, Dan Bárta, Michal Viktořík a Ota Klempíř s názvem JAR vystoupí od 16.30 hodin.

V půl sedmé večer se mohou posluchači těšit na slovenskou legendu Petera Nagyho a skupinu Indigo. Od 20.40 hodin zaburácí na hlavním pódiu skupina Divokej Bill a po nich přijde mezi fanoušky legendární spojení Lucie Bílá 
a Arakain. Prostor na hlavní stage dostali i lídři regionální hudební scény – Crossband z Nymburka. Ti se divákům ukáží od 11.15 hodin.

Dechová zkouška zdarma

Jako každý rok působí na milovickém letišti stovky policistů, kteří dohlíží na pořádek a bezpečnost návštěvníků festivalu. „Máme v Milovicích 346 policistů, kteří budou na místě do nedělních šestnácti až sedmnácti hodin," uvedl policejní rada František Kuneš. Bude záležet na tom, kdy se letiště vyprázdní od posledních diváků.

Policie už v pátek rozdala na Votvíráku dva tisíce detekčních trubiček a mnoho preventivních kartiček. „Řidiči, kteří si nebudou jisti, že už v sobě nemají žádný alkohol, si mohou nechat udělat orientační dechovou zkoušku zdarma. Naše hlídky jsou na všech výjezdech z festivalu," upozornil Kuneš. Lidé by tak neměli riskovat, že přijdou zbytečně o řidičský průkaz.

Velmi těžkou pozici mohou mít také zloději, kterých se na festivalu také ukazuje každoročně dost. „Během festivalu bude létat policejní vrtulník, který je vybavený termovizí pro sledování areálu v noci, dále jízdní policie, policie se psy a Mobilní kontaktní centrum vybavené kamerami. Máme přenos z kamer do štábu policie v Milovicích," doplnil další informace o policejních bezpečnostních opatřeních František Kuneš.

Na dočasné změny se musí připravit také řidiči. Kolem Milovic se objevily nové přenosné dopravní značky se zákazy zastavení kvůli plynulosti dopravy, některé ulice jsou do nedělního večera jednosměrné.