Středočeský policejní ředitel Václav Kučera ho přivítal jako hrdinu. Jako člověka, který se před měsícem objevil na správném místě skutečně v pravou chvíli – a neváhal udělat přesně to, co bylo potřeba. Účinně zasáhl, když těsně po Vánocích významně přispěl k záchraně života. Na dálnici D10 pomáhal vážně zraněnému účastníkovi dopravní nehody. Zapojili se i další náhodní svědci – on však přece jen zasahoval výjimečným způsobem. 

Slova o tom, co se 27. prosince večer na D10 ve směru jízdy do metropole odehrálo, zní až děsivě. Dokonce by se mohlo zdát, že kdosi měl v době svátků pohody odhodlání možná i zabíjet – pomocí brzdového pedálu ve svém autě. A nakonec se snad ani neohlédl za tím, co způsobil! 

Požár jurt.
Kriminalisté rozkryli žhářský útok škodící lesní školce

„Dosud neznámý řidič nebezpečným způsobem náhle prudce zabrzdil – nejspíše s úmyslem vozidlo jedoucí za ním vybrzdit,“ připomněl v pátek Pavel Truxa z ředitelství středočeské policie. Pak šlo vše ráz a ráz a semlelo se to ve zlomcích sekundy: aby zabránil střetu, strhl šofér vybržďovaného auta řízení. Dostal smyk a auto vyjelo mimo komunikaci. Ozvaly se dvě rány: nejprve náraz do oplocení u dálnice, potom do stromu.

„Řidič, který nehodu zřejmě způsobil, vůbec nezastavil – a zraněným osobám neposkytl první pomoc,“ konstatoval Truxa, podle jehož slov v havarovaném autě utrpěli vážná zranění muž a žena. Řidič navíc zůstal v autě zaklíněn. Vlastimil Jura, který u místa nehody zastavil mezi prvními, neváhal do nabouraného vozu vlézt, aby zraněnému mohl zajistit účinnou pomoc ještě před příjezdem zdravotnických záchranářů. Drama na místě nehody se protáhlo na více než půl hodiny, než se hasičům podařilo pacienta z auta vyprostit.

Hrdinství projevené ve chvíli, kdy to bylo potřeba nejvíc, ocenila středočeská policie medailí. 

Ilustrační foto
Chřipka udeřila. Epidemie trápí téměř celý kraj