A co přesně se v sobotu v Dobřichovicích uskuteční? Již tradiční výlet po místních restauracích, cukrárnách a vinárnách, doplněný tentokrát i cestou po památkách.

Tahle myšlenka vznikla právě ve vinárně; konkrétně v té, která bývala v ulici 5. května. „Základní myšlenkou bylo ukázat příjemnou tvář Dobřichovic – v oblasti gastronomie, piva či vína – a ukázat, kolik je u nás dobrých kaváren, cukráren či restaurací, které dávají našemu městečku nezaměnitelný genius loci,“ vysvětluje místostarosta s tím, že v Dobřichovicích a okolí lze najít rozmanité spektrum podniků: výborných restaurací až k milým místním hospodám. „Všechny si zaslouží vaši pozornost,“ obrací se Pánek na veřejnost – s tím, že se určitě vyplatí i přijet vlakem odjinud.

Letošní ročník by mohl nést označení DDDM, protože byl nazván Dobřichovická Degustační a Duchovní Míle. Na rozdíl od dřívějška se akce neomezuje jen na samotné Dobřichovice, ale byla rozšířena také o Karlík, Lety a část Černošic. Navíc vznikla ještě další, „duchovní trasa“ – procházka po místních památkách. Ta má dát na srozuměnou, že nestačí jen užívat si každodenních radostí včetně dobrého jídla a pití, ale sluší se také přemýšlet nad vážnými věcmi: o smyslu života a duchovních hodnotách.

Nejen pro návštěvníky, ale i pro domácí občany jistě bude zajímavé dozvědět se, jak vznikly, co symbolizují nebo připomínají četné místní stavby duchovního charakteru, sochy (ale třeba i boží muka nebo vyobrazení kotvy v dlažbě u autobusové zastávky). Znovu tak mohou ožít i pozapomenuté příběhy. Třeba ten o kočím, kterého bezmála před sto lety zabil úder blesku – avšak spřežení pokračovalo v cestě a nešťastníkovo tělo dovezlo až do statku…

I když jde o putování úzce spjaté s jídlem a pitím, mapky s trasou, dostupné v místních podnicích, nevybízejí k žádné divočině. Jsou ostatně zvány i rodiny s dětmi! A kdo má chuť, může si naplánovat i vcelku solidní sportovní výkon: podle mapy lze nachodit až 16 kilometrů.

„Obě trasy se poměrně dost prolínají, takže bude záležet zcela na vás, zda vás rozpoložení duše nasměruje spíše k duchovní části, nebo spíš k té degustační. Naším cílem ale je, aby se obě trasy rovnoměrně prolínaly,“ připomněl Pánek představu organizátorů. S dodatkem, že většina památek i restaurací bude otevřena či nebo zpřístupněna po celou dobu trvání míle: mezi 11. a 21. hodinou. Nicméně třeba kostel sv. Martina a Prokopa v Karlíku, zahrnující i část někdejší románské rotundy, lze navštívit pouze od 14 do 18 hodin (a sbor v něm bude zpívat mezi patnáctou a sedmnáctou).

Pátá odpolední současně nabízí pozvánku i do dobřichovické ulice 5. května. Tam se v sobotu uskuteční již 10. ročník setkání majitelů sportovních vozů Chevrolet Corvette. Jejich motorů zde tradičně zaburácejí desítky.

Svatojánské slavnosti NAVALIS 2019 na hladině Vltavy pod Karlovým mostem.
Bez parašutistů, akrobata i ohňostroje. Navalis letos poznamenal déšť

Ilustrační foto
Nezaměstnanost se snížila, na Berounsku je 1387 uchazečů o práci