Lidé chystající se uctít památku svých blízkých, kteří už nejsou mezi námi, se s největší komplikací zřejmě setkají už během příprav. Věnečky, květinové vazby a další dekorace nepořídí všude tam, kde bývali zvyklí nakupovat v uplynulých letech. Osiřelo třeba Husovo náměstí v Berouně, proslavené pestrostí nabídky v rámci středečních a sobotních trhů.

„Ty jsme zrušili, ale do poslední chvíle jsme se snažili udržet alespoň malé trhy v úterý, ve čtvrtek a v pátek,“ řekla Deníku Jitka Soukupová z berounské radnice. S tím, že v případě, kdy se sešlo méně prodejců, bylo snazší udržovat rozestupy a další preventivní opatření. Od čtvrtka se však už nekonají ani tyto „malé“ trhy. „Musíme respektovat vládní nařízení,“ krčí Soukupová rameny.

Možnosti k nákupu ale zůstávají, jak ostatně zaznělo i na vládní tiskové konferenci. Právě dušičkové souvislosti vedly k tomu, že mohou zůstat otevřena květinářství. Tento důvod k vyjmutí obchodů s dekoracemi na hroby ze zákazu maloobchodního prodeje ostatně i následně potvrdil ministr průmyslu a obchodu i dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Hlavně omezovat kontakty

S výpravami na hřbitovy není problém – a nikoli proto, že jsou vlastně „zahradami ticha“ – a tedy se dá počítat s tím, že jde vlastně o povolenou návštěvu parku, jak Deník zaslechl z debaty před hřbitovem na mělnickém Chloumku. To, že při rozhodování o omezení volného pohybu osob vláda s dušičkovými návštěvami hřbitovů počítala, potvrzuje podle Dany Šalamunové ze středočeské hygienické stanice právě vysvětlení, proč zůstala otevřena květinářství.

Ilustrační fotografie.Zdroj: Deník/ Michal Fanta

Ideální je podle jejích slov přijet na místo autem, aby byl co nejvíc omezen kontakt s cizími lidmi, upravit hrob, uctít památku, zavzpomínat – ale na místě se zbytečně nezdržovat. „Také na hřbitovech platí pravidla pro nošení roušek,“ upozornila Šalamunová. Pokud je člověk sám nebo v okruhu své rodiny, není zakrytí úst a nosu nutné; použít roušku však už je na místě třeba v případech, kdy se jde ke kontejneru s odpadem nebo pro konev s vodou a dá se očekávat setkání s dalšími lidmi. Letos by však mělo odpadnout popovídání, pokud se setkají známí – a rozhodně nelze doporučit tradiční návštěvy, jež s dušičkovými výjezdy bývají obvykle spojeny.

Policisté nebudou chybět

S tradiční podobou Památky zesnulých počítá i středočeská policie. Deníku to ve čtvrtek potvrdila její mluvčí Barbora Schneeweissová. Kolem Dušiček totiž bývají tradičně v pohotovosti strážníci i policisté – letité zkušenosti ukazují, že této příležitosti se různí chmatáci snaží využít ke svému obohacení. Lákají je odložené kabelky, věci zanechané v autech na parkovištích – a někdy i opuštěná výzdoba, kterou lze sebrat a zpeněžit.

Policie se proto i letos chystá na tradiční preventivní i hlídkovou činnost. „Jako každý rok se budeme zaměřovat na kontroly vozidel a věnovat pozornost odloženým věcem. Přizpůsobíme se ale i nynější situaci a budeme kontrolovat dodržování vládních nařízení; zejména nošení roušek a dodržování rozestupů,“ řekla Schneeweissová. Větší pravděpodobnost, že se lidé v okolí hrobů s policisty setkají, je o víkendech – právě tehdy totiž bývá návštěvnost hřbitovů vyšší.

Tradice budou měnit podobu

- Z tradic spojovaných se závěrem roku nám toho pro příští týdny zřejmě mnoho nezůstane. Za měsíc by za normálních okolností bylo aktuální plánování mikulášských obchůzek – ty ale letos nejspíš „vezme čert“.

- Také oblíbené adventní programy patrně zůstanou z valné části u ledu. Samotné Vánoce lze předvídat jako rodinné svátky v míře vyšší než kdy jindy.

- S podobným charakterem lze zřejmě počítat i u silvestrovských oslav. Alespoň pokud zkusíme uplatnit zkušenost z jarního rozjezdu po ukončení období, kdy byla přísná protikoronavirová opatření vyhlášena poprvé – a to byla nákazové situace mnohem příznivější než dnes.