Jíž od úterka si lze vybírat z pestré nabídky festivalu netradičních prohlídek a zábavných vystoupení Kutnohorské léto. Ten se již po desáté koná v Kutné Hoře a okolí (zvláště na zámku Kačina, ale třeba i v obci Grunta, která přesto, že leží přímo u města, už patří ke Kolínsku). A má výmluvný podtitul: …jeden den nestačí. „Festival nabízí program pro obyvatele a návštěvníky města ve spolupráci s několika provozovateli památek i jiných zajímavých objektů,“ připomněla Vurbsová. S tím, že dojde na návštěvy kutnohorských legend, jakými jsou sedlecká kostnice nebo chrám svaté Barbory, ale nechybí ani představení méně známých míst. Připravena je i řada kulturních vystoupení rozmanitého charakteru.

Dlouhodobý je také hudební program multižánrového festivalu Music on the Square na Masarykově náměstí ve Slaném, jehož 13. ročník nabízí pozoruhodný posluchačský zážitek pod širým nebem po každý pátek až do konce srpna. Večer nadcházejícího pátku potěší příznivce blues-rockové kapely The Pupíci Blues Band. A jejich peněženky zase nadchne zjištění, že vstupné se zde neplatí.

Výstaviště v Lysé nad Labem bylo zaplaveno květy.
V Lysé vily věnce nejen víly

Více hudby v daleko širší žánrové pestrosti typické festivalové sestavy pak nabídne posluchačům Přehrady Fest, prezentovaný jako rodinný festiválek u vody, který hostí Slapy od pátku do soboty. Vedle vystoupení řady populárních kapel a interpretů přinese i řadu dalších aktivit a zážitků. Nebude chybět Pigyáda s Pigy stezkou pro malé i velké, stejně jako workshopy, soutěže, dětský program a setkání s kapelami. „Ale také pláž, koupání, vodní sporty a další vodní radovánky,“ zve Vurbsová.

O aktivním pohybu zcela jiného ražení pak je sobotní Praha–Karlštejn Tour České spořitelny 2018. Největší pražský amatérský závod jezdců na horských kolech, který je součástí seriálu Kolo pro život, startuje v Letech. To je změna proti dřívějšku, kdy byli účastníci zvyklí zamířit na dostihové závodiště ve Velké Chuchli; zázemí organizátoři přesunuli kvůli stavebním aktivitám v Radotíně. Kopcovitý závod nabídne jízdy v okolí Berounky na všech obvyklých trasách – včetně soutěžení pro děti.

Skanzen v Přerově nad Labem.
Ochrana památek pomáhá vytvářet pocit domova