Lesní porosty tvořené převážně smrky jsou ohrožovány suchem a zvyšujícími se průměrnými teplotami, které stromy oslabují a způsobují jejich náchylnost k napadení škůdci a k polomům při silném větru. Proto je uloženo minimální možné zastoupení listnatých druhů při výsadbě, které porostům prospívá a zlepšuje jejich celkové zdraví.
Lesní hospodáři, a to konrétně Arcibiskupství pražské a Vojenské lesy a statky ČR, s.p., uvedená opatření realizovali na základě podpory z Programu péče o krajinu. Celkem bylo takto vysazeno přes 58 tisíc sazenic na ploše téměř osmi hektarů a dále bylo postaveno 7,5 kilometrů oplocenek jako ochrana sazenic proti poškození spárkatou zvěří.
Celkové náklady dosáhly výše téměř 2,3 milionů korun.
Mezi vysazovanými dřevinami byly buk lesní, jedle bělokorá, jilm horský a javor klen. Výsadby byly situovány mimo jiné do maloplošných zvláště chráněných území v CHKO Brdy, například přírodní památky Třemešný vrch a přírodní rezervace Na Skalách a dále do I. a II. zóny ochrany či jejich blízkosti, a to například na svazích vrchů Třemšín, Nahořov, Praha, Klobouček nebo Beran.
Naše nejmladší chráněná krajinná oblast má nejvyšší lesnatost ze všech, dosahující asi 85 % celkové rozlohy, zároveň se však jedná o oblast s velmi vysokým podílem nepůvodních kulturních smrčin. Postupná přeměna druhové skladby v lesích s dominantním zastoupením smrku ztepilého alespoň na části celkové výměry v CHKO Brdy a s ní provázaná změna způsobů hospodaření k přírodě bližším je rovněž jedním z nosných témat stávajícího plánu péče s platností do roku 2025.
K této problematice uspořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Střední Čechy ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským v závěru roku 2016 seminář s názvem „Problémy dlouhodobé udržitelnosti pěstování smrkových porostů v hospodářských lesích na území chráněných krajinných oblastí“. Provedená opatření jsou prvním konkrétním opatřením naplňujícím závěry semináře.