Strasti při hledání a mnohdy i po nalezení bezbariérových toalet potvrzuje z vlastní zkušenosti vozíčkářky Marcela Václavíková z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Prvním krokem je nalézt místo, druhým mnohdy bývá sehnat klíč.

„Leckdy se stane, že zjistíte, že je místnost využívána třeba jako sklad úklidových prostředků,“ uvedla Václavíková. A pokud je odemčeno trvale, to, že tam příchozí narazí na sprejerské čmáranice, může být ještě tím nejmenším. Často ho uvítá nepořádek, může se také setkat s narkomany nebo jinými pochybnými existencemi, pro které jde o oblíbené útočiště.

Řešením jsou uzamykané záchodky, od nich může mít klíč pouze ten, kdo je potřebuje využívat. A takovým klíčem je univerzální Euroklíč. Jak už napovídá název, pasuje do jednotných zámků nejen u nás, ale i v dalších zemích. A jeho úkolem je nejen otevírat dveře toalet. Zpřístupnit bez nutnosti shánět obsluhu může třeba i speciální výtah nebo schodišťovou plošinu.

Eurozámky u nás slouží na téměř dvou tisících míst, jen v Praze jich je 120 a ještě o stovku více ve středních Čechách. S hledáním toho nejbližšího může pomoci mobilní aplikace Euroklíčenka. Pomáhají především v obchodních centrech, ale i na čerpacích stanicích, nádražích, úřadech nebo v zařízeních kulturních, zdravotnických a v charitativních organizacích.

Nejen pro vozíčkáře

Euroklíče byly původně určeny pouze vozíčkářům. Posléze se jejich používání rozšířilo na další lidi s handicapem, stejně jako na lidi s vybranými chronickými onemocněními vyžadujícími vhodné prostředí k hygieně. A nejde jen o uživatele stomických pytlíčků nebo třeba onkologické pacienty. Právo stát se jejich uživateli mají například lidé s cystickou fibrózou, střevními záněty, močovými dysfunkcemi nebo třeba i diabetici.

Možnost využívat zázemí vyhrazené pro návštěvníky z kategorie potřebných je nyní otevřena i pro zdravé rodiny. Euroklíč si totiž mohou dlouhodobě zapůjčit i všichni rodiče dětí ve věku do tří let. Cestu ke klíči jim zprostředkuje spolek Síť pro rodinu, který sice sídlí v centru Prahy, avšak na svém webu nabízí i možnost předání klíče na jiných distribučních místech.

Novinkou, kterou představili středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a krajský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS), je možnost zapůjčit si klíč také pro pěstouny – to se však vztahuje pouze na ty s trvalým bydlištěm ve Středočeském kraji. Opět platí hranice tří let věku nejmladšího opatrovaného dítěte dítěte.

Pouze pěstouni na přechodnou dobu, kteří dočasně přebírají přebírají děti v krizových situacích, o něž se starají do doby, než se najde dlouhodobé řešení, mají nárok na zapůjčení klíče dlouhodobě: nikdy totiž neví, kdy a jak staré dítě náhle dostanou na starost.

Na šestadvaceti místech

Pěstouni, jak připomněla hejtmanka Pecková, si Euroklíč mohou vyzvednout na pracovištích orgánu sociálně právní ochrany dětí (známých pod označením OSPOD), ve středních Čechách fungují v 26 větších městech. Lidem s handicapem nebo s vybranými diagnózami zprostředkuje získání Euroklíče některá z organizací či institucí, které s těmito pacienty pracují.

WC na Euroklíč na Berounsku

BEROUN

Čerpací stanice ČEPRO - EuroOil U Veterinárky
Čerpací stanice OMV, nájezd na D5 směr Plzeň
Čerpací stanice OMV, Plzeňská
Čerpací stanice OMV, sjezd z D5
ČSSZ - OSSZ Beroun, Okružní
Hotel Na Ostrově, Na Ostrově
Hypermarket Albert, Plzeňská
Hypermarket Kaufland, Obchodní
Komunitní centrum, Bezručova
Městská knihovna Beroun, U Kasáren
Městský úřad Beroun, Husovo nám.
Penzion pro seniory, Na Parkáně
Úřad práce ČR Beroun, Okružní
Úřad práce ČR Beroun, Pod Kaplankou
3. ZŠ, Wágnerovo náměstí
Železniční stanice, U Nádraží

HOŘOVICE
Železniční stanice, U Nádraží

KRALŮV DVůR
Hobby market OBI, Plzeňská

NIŽBOR
Zámek, Informační centrum keltské kultury - ÚAP

ZADNÍ TŘEBÁŇ
Železniční stanice, K Nádraží

ZDICE
Čerpací stanice Euro Oil Zdice, Komenského
Železniční stanice, Čs. Armády

ŽEBRÁK
ZŠ Žebrák, Hradní