Na místo ihned po ohlášení vyjeli pracovníci z odboru životního prostředí klatovské radnice. „Dostali jsme oznámení, že na vodě potoka jsou vidět mastné fleky, že to vytéká opět z výpusti z firmy Holz Schiller. Jeli jsme na místo a kvůli stádiu znečištění museli zasahovat hasiči, kteří položili norné stěny. Na místě byly odebrány vzorky, ale zatím nemáme výsledky odběrů. Neměla by to být jedovatá látka jako minule, pravděpodobně látka ropného charakteru,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí v Klatovech Libor Hošek.
Hasiči instalovali tři norné stěny a pomocí speciálního sorbentu na sběr ropných produktů z vodní hladiny látku jímali. Na místo byla rovněž povolána laboratoř Třemošná, která odebrala vzorky k expertize.
Případem se zabývá i policie. „Případ prověřují policisté z oddělení hospodářské kriminality, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Policisté dále zjišťují rozsah znečištění vodního toku a případné škody,“ sdělila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.
K podobné události přitom došlo už před měsícem. V noci na úterý 8. října uniklo ve firemním areálu v Klatovech větší množství přípravku na impregnaci dřeva. Jed se dostal do Drnového potoka, který se hned za městem jako jeden z významných přítoků vlévá do Úhlavy. A touto řekou kontaminovaná voda postupovala do Berounky. Do středních Čech se voda obsahující jedy dostala ve středu 16. října na Rakovnicku; v pátek 18. října odpoledne dorazila do Berouna.
Vodohospodáři reagovali odpouštěním vodních nádrží, aby chemikálii naředili; jiný způsob, jak se s havárií vypořádat neexistoval. Obavy z masivnějšího úhynu ryb se díky tomu nepotvrdily – a dokonce laboratorní testy prokázaly, že ryby ulovené v tocích jsou zcela nezávadné: lze je bez obav konzumovat