O jejím zadržení informoval v pátek Zdeněk Chalupa ze středočeského policejního ředitelství. Klec podle jeho slov spadla na počátku prosince, když podnět k prošetřování dalo několik trestních oznámení podaných vedením logistického centra již o několik měsíců dříve.

Policejní detektivové zjistili, že krádeže se neodehrávaly ve stylu „příležitost dělá zloděje“; šlo o činnost připravenou, promyšlenou – a dlouhodobou. Zboží mizelo ve velkém již od konce loňského roku. „Ke zcizování docházelo při přepravě do logistického centra – nebo přímo v jeho areálu,“ připomněl Chalupa. S dodatkem, že už podaná oznámení leccos naznačovala: jde o nekalou činnost několika současných či bývalých zaměstnanců, kteří se spřáhli i s lidmi přivážejícími zásilky jako pracovníci subdodavatelské přepravní společnosti. A bylo zřejmé, že vedle těch, kteří zásilky přímo vykrádají, musejí existovat i kumpáni zajišťující skladování kořisti a její odbyt.

Do rozkrývání všech nitek se kriminalisté za spolupráce odpovědných pracovníků logistického areálu pustili na konci května – a během několika měsíců se strukturu organizované skupiny podařilo odhalit. Počátkem prosince pak přišel úder: bylo zadrženo šest lidí, kteří se podle Chalupových slov přímo podíleli na trestné činnosti. O jejím rozsahu napovídá předběžně vyčíslená škoda: více než dva miliony korun.

Policejní akce, která kromě středních Čech zasáhla i na Ústecko, také byla rozsáhlá; zapojilo se do ní 130 policistů. „Předvedli 16 osob, provedli 16 domovních prohlídek a dále 10 prohlídek jiných prostor,“ konstatoval Chalupa. Výsledek? Policisté zajistili přes tisíc kusů ukradeného zboží, půl milionu korun v hotovosti – a k tomu ještě tři auta, pro něž mají označení „luxusní vozidla“.

Dalo by se říci, že pro podezřelé to byla vpravdě čertovská nadílka. Po vyhodnocení výsledků domovních prohlídek, výslechů i dalších získaných poznatků vyšetřovatel 5. prosince zahájil stíhání pro krádež týkající se šesti lidí ve věku mezi 21 a 33 lety; dva z nich mají na krku ještě navíc podílnictví. Zdaleka to ovšem nebyla tečka za případem: nyní se počet stíhaných rozšířil na osm, přičemž jde o sedm mužů a jednu ženu. S ohledem na prověřování dalších skutečností, které postupně vycházejí najevo, však nemusí jít o čísla konečná, upozornil policista Chalupa. 

Zmínil také, že obviněným hrozí v případě odsouzení citelné tresty. „Až osm let odnětí svobody, peněžitý trest, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty,“ citoval z trestního zákoníku.