Tak středočeští záchranáři přibližují dvojici nových pomocníků – automobilů Škoda Kodiaq, od nichž v úterý 1. října v Mladé Boleslavi převzala symbolické klíčky hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) od zástupce společnosti Škoda Auto Bohdana Wojnara. U malé slavnosti nechyběli ani krajský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) a ředitel středočeské záchranky Jiří Knor.

Nové přírůstky do svého autoparku, které budou sloužit na výjezdových základnách v Mladé Boleslavi a Kolíně v rámci systému rendez-vous, získali záchranáři od automobilky darem; zaplatit tak bylo třeba jen vestavbu, aby vybavení bylo přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče. Kraj na to přispěl z investičního fondu záchranné služby částkou 1,3 milionu korun.

Model rendez-vous, nazývaný také jako setkávací systém, je založen na tom, že v běžných sanitních vozech neboli velkých sanitkách nejezdí lékaři. Posádku takzvané rychlé zdravotnické pomoci tvoří vyškolení záchranáři. Ty mohou dispečeři operačního střediska vyslat na místo zásahu buď samostatně, nebo rozhodnou o účasti lékaře; pak vyráží do akce ještě další, menší vůz. Právě k vození doktorů jsou určeny kodiaqy (v minulosti středočeská záchranka pořizovala k tomuto účelu modely Yeti rovněž od Škody Auto, jejichž výroba již skončila.)

„Výhodou rendez-vous vozů je rychlost a flexibilita, protože dovolí operačnímu středisku lékaře v terénu mnohem účelněji využívat,“ vysvětlil ředitel záchranky Knor. Doktoři tak nejsou vázáni na velkou sanitku – a lze je rychle nasměrovat k dalšímu zásahu. Pokud je účast lékaře u zákroku nezbytná, zpravidla stačí, aby stanovil diagnózu a zahájil léčbu; aby musel doprovázet pacienta i při následném transportu do nemocnice, se při převozech pozemní cestou stává poměrně zřídka.