Druhé místo v národní soutěži posádek rychlé lékařské pomoci vybojoval berounský tým ve složení lékař Marcel Truelle plus záchranáři Tomáš Sedláček a Michal Hora. Bodovaly navíc i další posádky reprezentující středočeské záchranáře; všechny skončily v první desítce celkového pořadí. „Benešovští záchranáři se umístili na pátém místě, rakovnická posádka skončila na sedmém – a desáté místo obsadili záchranáři z Vlašimi,“ připomněla Petra Effenbergerová z centrály Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

„I když to možná zvenku vypadá jen jako hra, je tato vysoce uznávaná soutěž skvělým měřítkem, jak si naši záchranáři stojí,“ ocenil ředitel krajské záchranky Jiří Knorr. Zdůraznil, že umístění na předních příčkách potvrzuje, jak jsou středočeští záchranáři odborně zdatní a jak dobře jsou připraveni pro reálné zásahy.

Právě na „opravdovost“ a nutnost rozhodovat jako v reálných situacích kladou organizátoři důraz při přípravě soutěžních úkolů, jež jsou založeny na skutečných výjezdech záchranné služby – nicméně někdy poněkud ztížené tak, aby důkladně prověřily soutěžící posádky jak po stránce diagnostické (případně v rozhodování o volbě správného způsobu transportu), tak i z hlediska jejich fyzičky – a také jejich schopnosti zvládnout nevšední, zmatené a někdy až kuriózní situace. Nebo naopak emočně vypjaté chvíle, o jaké při skutečných zásazích bohužel také není nouze: třeba ve chvílích, kdy je pacientem dítě.

Soutěž, jíž se středočeští záchranáři účastní tradičně (mimochodem – loni tým z Rakovníka vybojoval na Šumpersku šestou příčku a benešovský byl sedmý) však není bojem ostrých loktů o stupně vítězů a o získání lesklého věnce pro nejlepší týmy.

Jejím hlavním posláním je především výměna zkušeností mezi týmy profesionálních záchranářů z různých částí republiky i pracovníky záchranných služeb z dalších zemí. Sami organizátoři říkají: je to výcvik a hra – dělejte, co umíte, ve prospěch pacienta. Skutečně také nechybí porovnávání přístupů používaných na různých pracovištích záchranné služby a debaty o tom, který postup je ten nejlepší.