Náměstek hejtmanky pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN) zdůraznil, že bez peněz z těchto úvěrů by všechny plánované projekty ze zásobníku připravených investic zrealizovat nedokázal.

Schválení úvěrů je také důležité pro další postup při sestavování rozpočtu kraje na příští rok. Zástupce opozice Robert Bezděk (ANO) se nicméně ohradil, že není jasně určeno, co přesně chce kraj z úvěrů pořídit: postrádá konkrétní propojení na jednotlivé investiční akce.

Michalik upřesnil, že s Českou spořitelnou kraj uzavře smlouvu s úvěrovým rámcem 2,5 miliardy korun na takzvané předfinancování projektů – tedy na úhrady jejich nákladů do doby, než přislíbené dotace kraj dostane po dokončení projektů. „Tento úvěr bude splácen z vratek při vypořádání žádostí o dotace,“ uvedl náměstek hejtmanky.

Na čtyřmiliardový úvěr pro takzvané spolufinancování projektů – tedy úhrady vlastních podílů žadatelů o dotaci – pak podle jeho slov kraji předložila nejlepší nabídku Komerční banka.

Pro uzavření smluv o úvěrech zvedlo v pondělí ruce 47 koaličních zastupitelů. Hlasování se zdrželo šest přítomných – všichni z opozičního ANO.