Zatím poslední dětskou prohlídku, na kterou dorazil na Zbiroh i Deník, vedla průvodkyně Anna Říhová. Rodiče s dětmi, které na výlet do historie dostaly různé masky, natáhli na boty návleky a stoupali do prvního patra zámku. Průvodkyně je seznámila s majiteli Zbirohu, kterými byli například panovníci Přemysl Otakar II., Karel IV. nebo Rudolf II. Každá z místností patřila jednomu z nich a období jeho vlády.
„Jestlipak děti uhádnete, co měl Karel IV. nejraději k jídlu?“ ptala se průvodkyně. Děti se hned začaly překřikovat s nejrůznějšími nápady. „Byl to chléb s máslem,“ prozradila Anna Říhová a další otázku směřovala k prostřené tabuli. Chybí něco na stole? „Není tam vidlička,“ hlásil malý chlapec. „Vidlička byla považována za nástroj ďábla, tedy vidle, a proto se používaly jen lžíce a nůž,“ vysvětlila Říhová.
Největší nadšení ale následovalo, když prozradila, že Karel IV. jedl nejčastěji rukama, které si pak otíral pod stolem o psa. Ten měl díky tomu krásnou lesklou srst.
V místnosti věnované husitům prověřila průvodkyně znalosti starších školáků: „Co je to za zbraň?“ Děti tipovaly: „Mlátička na obilí?“ Ale byl to cep.
Litr vína na uvítanou
V komnatě Rudolfa II. se uprostřed výkladu zjevila kuchařka, která nesla císaři večeři. Jenže zapomněla na víno. „Víno má Rudolf II. moc rád, a proto nechal vysadit na zámku Zbiroh vinice. Je to nejvýše položená vinice v Čechách. A každému hostu musím nalít jeden litr vína do vítací číše. Jelikož by bylo nezdvořilé, aby ji host nedopil nebo odmítl, vždy se lehce opil a Rudolfu II. se s ním daleko lépe vyjednávalo,“ prozradila kuchařka a odešla.
„Která panovnice z rodu Habsburků byla nejslavnější?“ tázala se dále průvodkyně. Starší hoch pohotově odpověděl: „Marie Terezie!“ I ta měla na zámku nachystaný jídelní stůl se zlatými příbory. Vzápětí se na prohlídce objevila i princezna, která zvonečkem přivolala služebnou: „Dones mi korunu,“ poručila jí. Služebná se po chvilce vrátila: „Korunu jsem nenašla, tak jsem přinesla dvoukorunu,“ vtipkovala.
Návštěvníci si pak prohlédli za doprovodu hudby z pohádky Tři oříšky pro Popelku monumentální křišťálové lustry v Muchově sále a nastal čas sundat z bot návleky a vydat se o šest set let zpátky v čase na druhé hradní nádvoří. Tam návštěvníky zaujala bílá paní, která se prošla po ochozu, a nejstarší hradní samostatná věž v České republice. „Snad přijde bílá paní dolů, abych si s ní mohla udělat selfíčko,“ zaznělo od jedné dívky. A později se dočkala.
Rezervace vstupenek
Prohlídka, která trvala hodinu a půl, končila vysvobozením kuchařky z vězení. Připálila totiž princezně narozeninový dort. „Musíte se mnou vydržet v opravdové tmě, čímž mě zachráníte,“ prosila. Děti od ní za odměnu dostaly perníček.
Nakonec se všichni herci s návštěvníky ochotně vyfotili a děti hlásily rodičům, co se jim líbilo nejvíce. Byly plné zážitků a prohlídku si užily.
Večerní prohlídky se konají pravidelně, důležitá je rezervace vstupenek předem. Dospělí zaplatí 250 korun, děti od 3 do 15 let 80 korun.
Další večerní prohlídky zámku Zbiroh
3. listopadu Tajemná procházka po hradě Zbiroh a pověsti z jeho okolí (od 18 hodin)
8. listopadu Devět století historie templářů (od 19 hodin)
10. listopadu Dětská prohlídka (od 18 hodin)
15. listopadu Devět století historie Templářů (od 19 hodin)
17. listopadu Jedli, pili a tři dny se radovali (od 18 hodin)
21. listopadu Dětská prohlídka (od 18 hodin)
28. listopadu Dětská prohlídka (od 18 hodin)