V prvním kole žádostí o kotlíkové dotace, kdy byla k dispozici půlmiliardová suma, se žádosti přijímaly v roce 2016. Předat je bylo možno osobně i prostřednictvím poštovních služeb. Částka, která byla k dispozici, byla dostatečná k tomu, aby nenastaly vážnější komplikace. Jinak se situace vyvinula letos 20. dubna, kdy krajský úřad přijímal žádosti v rámci druhého kola. Pravidla byla prakticky stejná, jen s jiným typem kotlů – a s částkou podstatně nižší: ve výši 52 milionů. Kvůli velkému zájmu se vytvořila před krajským úřadem obří fronta. Žádosti podali nejenom lidé, kteří v ní stáli (někteří i přes noc), ale také přišly žádosti poštou a 187 dalších přinesli kurýři. Ti je předali s časem odevzdání v 8.00 – a to na jiné podatelně, než v té, které sloužila lidem z fronty. Takto podané žádosti „předběhly“ lidi mrznoucí ve frontě. Nestalo se tak ale protiprávně, zdůraznil radní Věslav Michalik (STAN). Externí audit ukázal, že vyjma organizačních nedostatků se vše odehrálo v souladu s pravidly programu.

Prozatím radní odsouhlasili, že bude uspokojeno 424 žadatelů. Z iniciativy hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) radní navrhli zastupitelům uvolnit na kotlíky ještě 22,5 milionu korun na uspokojení žadatelů z fronty, na které by se peníze dostaly, kdyby je nepředběhly žádosti doručené kurýry. „Problém byl na straně úřadu,“ konstatovala hejtmanka, podle níž na peníze mají lidé morální nárok. Podle jejích slov se radní o možnost takovéhoto vývoje situace zajímali předem – a dostalo se jim ujištění, že kurýři frontu nepředběhnou.

Michalik v úterý uvedl, že druhé kolo výzvy k podávání žádostí o dotace připravoval stejný tým jako dobře zvládnuté kolo první – v tom druhém se ale dopustil chyb. Jeden muž, kterému na nich byl přisouzen největší podíl, přišel o práci. Radní také připomněl, že při administrativním zpracování žádostí z prvního kola se úřad potýká s nedostatkem lidí – přičemž v Praze nabízející řadu pracovních příležitostí není snadné najít kvalifikovanou sílu za tabulkové peníze.

Ředitelka úřadu Kateřina Černá zastupitele ujistila, že příští přijímání žádostí, které se budou podávat elektronicky, by mělo být bezproblémové. „Máme vysoutěženu a otestovánu elektronickou formu,“ konstatovala. Připomněla také, že jsou již připraveny zrekonstruované prostory pro tým, který se bude věnovat administraci žádostí. Karel Horčička (ČSSD) ovšem varoval, že by mohly existovat metody, jak pořadí žádostí posílaných přes počítač zmanipulovat. Upozornil také, že pro starší lidi může být elektronická komunikace neschůdná, a tak by uvítal i zachování možnosti donést žádost na podatelnu. Radní Michalik reagoval, že vymyslet úplně spravedlivý systém pro rozdání půl miliardy korun není možné – vždy se najde někdo, komu určitá metoda nevyhovuje. Náměstek hejtmanky Vít Rakušan (STAN) pak uvedl, že elektronická forma podání žádostí zabrání frontám – a uplatní se systém, který se již osvědčil v jiných krajích.