Nabízí tipy na tři cíle, které označila jako „impozantní“. „Pro zimní výlety ideální,“ konstatovala. A třebaže všechna doporučovaná místa leží u řeky či potoka, můžeme slíbit, že o aktuálním módním trendu – otužování v chladné vodě – nepadne ani slovo.

Hurá do Posázaví

První pozvánka má jméno Zbořený Kostelec. Zřícenina gotické stavby královského hradu v přírodní rezervaci u řeky Sázavy je volně přístupná. Byla i v minulosti – a lákala. „Zbytky hradu často navštěvovali romantici, umělci i zájemci o českou historii. Když Posázavím putoval Karel Hynek Mácha, nakreslil si zříceninu do svého památníku,“ připomněla Dlouhá. Dnes si sice památeční obrátek načrtne málokdo – nicméně nestála by tato scenérie třeba za pořízení selfie se zveřejněním na sociální síti?

Na hrad se dá dostat po zeleně značené turistické trase z Čakovic – jistě že ne z městské části v Praze, ale ze vsi u Týnce nad Sázavou na Benešovsku – nebo po červené trase údolím Sázavy z Nespek či po modré z Týnce nad Sázavou. „Pod hradem je také autobusová zastávka autobusové linky číslo 339 a menší parkoviště,“ nabízí Dlouhá i možnost, jak se nezadýchat. A nezapomíná upozornit, že oba břehy spojuje unikátní visutá lávka pro pěší a cyklisty, kterou nechal postavit Středočeský kraj. Zkušeným výletníkům to ale není třeba připomínat; otevřena byla už v červenci 2015.

Jen o kousek dál se nabízí příležitost vykročit na 11kilometrovou naučnou stezku, kterou lze považovat za vrchol romantiky či trampskou klasiku; jak kdo chce. Vede z Petrova na Praze-západ (s ideálním výchozím místem od železniční zastávky Petrov u Prahy s cestou podél toku Sázavy) do Kamenného Přívozu. Odtud se lze vrátit pěšky nebo vlakem po druhé straně řeky – což lze doporučit třeba rodinám s dětmi.

„Stezka vede kolem trampské osady Pikovice, okolo vrchu Medník, stoupá i klesá, vede lesní pěšinou, po šotolině nebo kamenných schodech, některé její části jsou vytesané ve skále. Na trase se můžete kochat pohledy do malebného kraje i na údolí řeky sevřené z obou stran skalnatými útesy,“ láká Dlouhá. Obzvlášť doporučuje zastávky na vyhlídkách Klimentova či Raisova; Žampašská vyhlídka zase nabídne působivý pohled na pozoruhodný železniční viadukt z roku 1900.

Zmrzlé vodopády potěší

Pozvánku na Berounsko, konkrétně na Karlštejnsko, pak nabízí výlet k Bubovickým vodopádům. „Bubovický potok je sice po většinu roku vyschlý, ale právě v zimě, když zamrznou, je ideální čas na návštěvu jeho vodopádů,“ poznamenala Dlouhá. S dodatkem, že díky mrazivému údolí zde led vydrží poměrně dlouho.

Vodopády, k nimž se lze snadno dostat po modré turistické značce z obce Srbsko (nebo po červené z Karlštejna či Svatého Jana pod Skalou) tvoří až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. „Před vodopády se Bubovický potok vynořuje a za nimi se pomalu opět noří na dno suťového údolí mezi Doutnáčem a Velkou horou, kterým teče až do Berounky.“ poznamenala Dlouhá.