S jakým ohlasem se možnost platit kartou setkává, potvrdila starostka Nové Vsi pod Pleší na Příbramsku Veronika Kupčíková (Nezávislí s podporou TOP 09). „Když jsem přišla na to, že tohle kraj nabízí, skákala jsem radostí metr vysoko,“ svěřila Deníku své pocity.

A ohlasy, když od letošního ledna nabídla obec možnost platit kartou za psa a odpad? „Je to naprosto super. Lidé to hned začali využívat,“ řekla starostka.

Přes platební portál nyní Nové Vsi pod Pleší přichází významný díl uhrazených plate. V obci, která má půl druhého tisíce obyvatel, se novinka okamžitě ujala – a to ve velkém.

Každý druhý ve věku pod šedesát

„Starší lidé sice preferují zajít na obecní úřad osobně, ale z těch od 60 let níž už platí přes portál každý druhý,“ připomněla Kupčíková.

Nyní už hledá další platby, které by se daly na portál připojit – a lidem tak placení usnadnit. Systém s tím počítá, od počátku nabízí nejen možnost zařadit úhrady za odpad a psy, ale také například platby ve školní jídelně, ve školce, za sportovní kroužky, příspěvek veřejné knihovně i leccos dalšího, někde je takto možné platit třeba i za hrobová místa. Připojit se mohou i sportovní kluby, tělovýchovné jednoty či další spolky.

Více možností různých úhrad nabízí třeba obec Hrusice na Praze-východ, kde je vedle odpadu a poplatku ze psa možné hradit kartou přes portál i dlouhodobý pronájem obecních pozemků, ale také správní poplatky, zábor veřejného prostranství, připojení pozemku k místní komunikaci nebo pronájem komunální techniky, koupi nádoby na odpad…

Připojila se i Tělovýchovná jednota Sokol Hrusice s možností platit členské příspěvky – s rozdělením na oddíl fotbalu a ostatní sporty.

„Občané jsou nadšeni a systém využívají – přichází přes něj tak padesát procent plateb,“ řekl Deníku starosta Hrusic Petr Sklenář (nez.). „Třeba odpad tak lidé platí už od minulého roku,“ připomněl, že platby prostřednictvím portálu zavedli už loni.

Právě platby za odpady a psy jsou přitom touto formou nejčastější. Nyní je k dispozici ještě druhá služba: možnost platit na webu s využitím bankovní identity. „To je ještě jednodušší, protože nemusíte vyplňovat všechny údaje – ale zatím to lidé moc nevyužívají, spíš jdou přes ten platební portál,“ konstatoval starosta.

Portál se může šířit do republiky


Možnost využívat platební portál nabízí kraj všem středočeským obcím a městům. Zapojeno jich je nyní 106 – podle abecedního přehledu od Baště po Žleby. Z celkového počtu obcí v kraji je to necelá desetina: devět a půl procenta.

Nyní bude platební portál dostupný k využívání i k přizpůsobování pro vlastní potřeby také dalším krajům – středočeští zastupitelé jednomyslně schválili zpřístupnění programového kódu pro nekomerční využití na Portálu otevřeného kódu provozovaném ministerstvem vnitra na webové adrese code.gov.cz.

„Duchovním otcem tohoto portálu byl Gabriel Kovács (ANO),“ připomněla na jednání zastupitelů hejtmanka Petra Pecková (STAN) roli finančníka, který v minulém volebním období zastával post náměstka hejtmanky. Jde tedy opravdu o ryze středočeský nápad.

„Pak se na něm dále pracovalo a jeho využívání propagoval výbor krajského zastupitelstva pro digitalizaci a chytrý kraj,“ řekla hejtmanka. O tom, že to je užitečný nástroj, by se mělo informovat v obcích, míní Jakub Rejzek (ODS), že neškodí i další propagace.

Platební portál Středočeského kraje

- Vytvořen byl v roce 2020, správu a provozování dostala na starost Regionální dotační kancelář, která je příspěvkovou organizací Středočeského kraje.
- V roce 2020 byl pořízen za 823 tisíc korun a provozní náklady v roce 2020 dosáhly 113 tisíc. V roce 2021 byly provozní náklady + rozvoj v částce 269 tisíc korun a v roce 2022 provozní náklady + marketingové náklady a rozvoj dosáhly 516 tisíc.
- Pro rok 2023 byla realizována veřejná zakázka na provoz a rozvoj v částce 1,75 milionu korun.
- V rámci prezentace ostatním krajům vznikla ze strany jiných krajů poptávka o sdílení dobré praxe, a to i s možností zveřejnění kódu programového jako open-source – tedy bezplatně a s možností dalších úprav. To je nyní schváleno. Provozovat systém však budou moci jen veřejné instituce – a s povinnou informací v zápatí stránky, že jde o software vyvinutý Středočeským krajem.

Zdroj: Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje