Právě v důsledku šíření koronaviru se někde objevují opatření známá z dřívějška (nebo třeba z doby chřipkových epidemií). Z Moravy, konkrétně z Valašského Meziříčí na Vsetínsku, dokonce už přišla zpráva o omezení návštěv na oddělení následné péče tamní nemocnice. Do odvolání.

Nehrozí podobná opatření také v Praze a okolí, kde covidová zátěž v rámci republiky tradičně patřívala k nejvýraznějším? Aktuálně rozhodně ne, plyne z informací Deníkem oslovených nemocnic. Zatím se o něčem podobném ani neuvažuje. Zdravotníci i hygienici situaci sledují, nicméně aktuální čísla nejsou důvodem ke znepokojení. Nemocnice navíc netají, že jejich týmy jsou nyní mnohem připravenější než dřív. Uplynulé covidové roky je naučily zvládat situace, jaké si dříve neuměly ani představit.

Bez plošných omezení

Současný vývoj respiračních nákaz nedává podnět k tomu, aby bylo třeba přistoupit k plošnému omezování návštěv, sdělila Deníku ve shodě s kolegy z dalších nemocnic v Praze primářka oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie Fakultní nemocnice Motol Jarmila Rážová. V pátek 15. září bylo v motolské nemocnici hospitalizováno šest pacientů s lehkým nebo středně těžkým průběhem koronavirového onemocnění. „Stávající stav odpovídá současné epidemiologické situaci v populaci; zejména Prahy a Středočeského kraje,“ konstatovala Rážová.

Neznamená to však, že neplatí vůbec žádná omezení. Ohledy je třeba brát třeba na stav pacientů majících poškozené přirozené mechanismy obrany proti infekci. „Stanovení podmínek přístupu návštěvy na pracoviště, kde jsou hospitalizováni například imunosuprimovaní pacienti, je jedním z režimových opatření ke snížení rizika jejich nákazy s cílem předejít vzniku možných komplikací jejich základního onemocnění,“ upřesnila Rážová. Jinými slovy: za některé dveře se kvůli ohledům na pacienty lze dostat pouze s rouškou nebo respirátorem; případně je také krácena doba návštěvy.

Nic zvláštního nezaznamenali ani „u sousedů“ v Nemocnici Na Homolce, kde také omezení návštěv pacientů na lůžkových odděleních není aktuální. Mluvčí Martina Dostálová Deníku sdělila: „Situaci každý den monitorujeme, vyhodnocujeme – a přijímáme nutná opatření.“ Enormní nárůst covid-pozitivních pacientů však ani zde zatím nemají.

„Očekáváme, že během podzimu budou jejich počty stoupat – a jsme na to připraveni. V současné době jsme vydali doporučení týmu kontroly infekcí k ochraně dýchacích cest pro personál a pro pacienty na vybraných odděleních. Zároveň testujeme pacienty s klinickými příznaky,“ vysvětlila Dostálová tamní opatření. Podobně hovoří i Eva Stolejda Libigerová z Fakultní nemocnice Bulovka. „Situaci bedlivě monitorujeme, žádný větší počet hospitalizovaných nezaznamenáváme,“ shrnula současný stav. Rovněž zde tedy plošná opatření aktuálně neplatí a ani se nechystají.

Jako „situaci v normálu“ označila Deníku současný stav mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke. „Žádný významný nárůst případů covidu jsme dosud nezaznamenali, situaci trvale sledujeme,“ připomněla. S dodatkem, že pro případ, že by se mimořádně navýšil počet pacientů s covidem vyžadujících lékařskou péči, popřípadě hospitalizaci, má nemocnice detailně zpracovaný protiepidemický plán; již prověřený epidemií. „K jeho aktivaci v současnosti není jediný důvod,“ podotkla Zinke. Upozorňuje dále, že v ÚVN je stále v provozu očkovací centrum, kde se zájemci o vakcinaci mohou hlásit. „V řádu několika málo týdnů by tam měli mít k dispozici nový typ vakcíny proti Cov-19,“ slibuje.

Od pondělka opět pokles

Proti covidu se v Praze očkuje i nyní, ale zájemců je minimum. Přehled ministerstva zdravotnictví eviduje pro čtvrtek 14. září 31 podaných dávek vakcíny. O den dříve, ve středu, jich sice bylo více, ale také jde o zanedbatelný počet: 54. Ve Středočeském kraji pak je zájem o očkování vysloveně titěrný: ve čtvrtek se jednalo o šest píchnutých injekcí.

Jak v hlavním městě, tak v jeho okolí sice v pondělí 11. září vystřelily vzhůru statistiky evidující nové případy, pořád se ale jedná o údaj v řádu desítek osob: v hlavním městě 76, ve středních Čechách 55. A další dny už ukázaly klesající trend. Ke čtvrtku Praha hlásila 48 nových případů, Středočeský kraj 33. Stále jsou však evidovávána i úmrtí s covidem, kdy nákaza mohla oslabit pacienta bojujícího s jiným onemocněním. V metropoli se během září zatím jednalo o čtyři zesnulé (1., 3., 9. a 13. 9.); ve středních Čechách o jednoho (12. 9.).

Jako v období chřipek

Číselná data naznačují, že situace ve středočeských nemocnicích se od těch pražských výrazně neliší. To Deníku potvrdila například Hana Kopalová z Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Připomněla, že v minulém týdnu byl jako covid-pozitivní zaznamenán jeden pacient – na nákazu se však přišlo v rámci testování, když dorazil kvůli jinému onemocnění. „Aktuálně máme hospitalizované tři pacienty s covidem,“ uvedla Kopalová. Není to nic mimořádného; na odděleních jsou umístěni odděleně od ostatních.

Pokud jde o sledování situace, je to s covidem podle slov Kopalové stejné jako v případě chřipkové epidemie. „Zatím se opatření k omezení návštěv nechystají a ani se o nich neuvažuje. Ale podle vývoje se to může změnit,“ upozornila.

Prakticky totéž řekl Deníku za Oblastní nemocnici Příbram v protilehlé části kraje její mluvčí Martin Janota: jakákoli nová opatření se nechystají. „Kvůli covidu nemáme hospitalizovaného žádného pacienta,“ uvedl. S tím, že pokud se nákaza koronavirem prokáže u pacienta přijatého kvůli jiným obtížím, bude na příslušném oddělení umístěn v izolaci.

Nově prokázaná onemocnění covid-19

Den Praha Středočeský kraj
Čtvrtek 31.srpna 12 8
Pátek 1. září 18 13
Sobota 2. září 1 1
Neděle 3. září 0 4
Pondělí 4. září 39 30
Úterý 5. září 33 20
Středa 6. září 22 27
Čtvrtek 7. září 20 14
Pátek 8. září 34 16
Sobota 9. září 6 2
Neděle 10. září 6 6
Pondělí 11. září 76 55
Úterý 12. září 65 32
Středa 13. září 55 38
Čtvrtek 14. září 48 33

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR