Diabetická retinopatie je onemocnění postihující cévy sítnice v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. Nemocí u nás trpí více než 11,7 % diabetiků, z toho 23,7 % má velmi nebezpečnou pokročilou formu s rizikem odchlípení sítnice a poškození zraku, a 2,6 % je postiženo úplnou slepotou.

Dalšími rizikovými faktory pro rozvoj diabetické retinopatie jsou ale také kouření a vysoký krevní tlak. Její nebezpečí spočívá v tom, že se dlouho neprojevuje. Proto se na ni přijde pozdě, někdy dokonce až ve chvíli, když už ohrožuje zrak. Včasná diagnostika nemoci je tedy více než žádoucí.

Mnoho diabetiků na oční nechodí

„Všichni diabetici by měli v rámci prevence alespoň jednou ročně absolvovat vyšetření očí, aby se odhalily případné změny a včas zahájila léčba, která zabrání poškození zraku nebo oslepnutí,“ vysvětluje profesor Martin Prázný, vedoucí lékař Diabetologického centra VFN v Praze a předseda České diabetologické společnosti.

Jenže, jak dokládají data Všeobecné zdravotní pojišťovny, až 40 procent diabetiků oční vyšetření neabsolvuje, leckdy i kvůli dlouhým objednacím lhůtám a časové náročnosti.

Vyšetření očí metodou Aireen:

Fotogalerie: Vyšetření očí metodou Aireen

Diagnóza za pár minut

Velkou úsporu času nejen lékařům, ale i pacientům nabízí nová vyšetřovací metoda Aireen® z dílny českého startupu. Dokáže diagnostikovat diabetickou retinopatii s vysokou přesností během pouhých 30 sekund, a to i ve fázi, kdy ještě není pacientem rozpoznatelná.

Vyšetření jsem si v pražském Diabetologickém centru DIAvize sama vyzkoušela a mohu potvrdit, že není nijak složité. Jen jsem, jako při jiných očních vyšetřeních, na chvíli umístila hlavu do vyšetřovacích přístroje a staniční sestra Michaela Metelková mi během chvíle vyfotila snímky sítnic levého a pravého oka. Poté mé snímky, zpracované umělou inteligencí počítače, zhodnotila lékařka a já dostala výsledek: diabetickou retinopatií netrpím.

| Video: Youtube

Pro milovníky technických detailů doplňujeme, že metoda Aireen kombinuje běžnou sítnicovou kameru s výkonným počítačem využívajícím schopnosti umělé inteligence.

„Její velkou výhodou je i to, že umožňuje vyšetření diabetické retinopatie přímo v ordinacích diabetologů nebo praktických lékařů. Podmínkou je pouze potřebné vybavení, v tomto případě software, který lze nahrát do počítače, a sítnicová kamera. Naší vizí je zjednodušit vyšetření a z jedné fotografie oka v budoucnosti diagnostikovat celé spektrum nemocí,” vysvětluje David Navrátil, zakladatel Aireen.

Pro pacienty je to zdarma

Pacienti s cukrovkou budou moci po větším rozšíření Aireen podstoupit potřebná oční vyšetření v rámci běžných prohlídek a k očnímu lékaři zajít pouze v případě, kdy se objeví podezření na poškození zraku. Vyšetření již nyní hradí plně zdravotní pojištění. Zatím je k dispozici jen asi v desítce ordinací u nás a na Slovensku, kam se lidé s diabetem již nyní mohou objednávat. Postupně by se mělo rozšířit do všech diabetologických ordinací.