Lékaři přišli na to, že má vážný nezhoubný nádor mozkového kmene. „Byl paprskovitě rozvětvený a velký. Musela jsem proto absolvovat náročnou operaci v pražském Motole. Kus nádoru nešlo bezpečně odstranit, proto jsem se poté přesunula na Homolku na zákrok gama nožem,“ zavzpomínala. Pamatuje si z té doby i detaily. Třeba, že se do nemocniční recepce chodila dívat na mořské rybičky ve velkém akváriu.

Jako dnes vidí i modrý rám, který měla týden po zákroku po celém obvodu hlavy, aby si ji neporanila. V paměti jí též zůstalo, že ji maminka chodila na Homolku krmit polévkou, kterou usrkávala kávovou lžičkou. Adamovičová se tehdy přeorientovala na leváka. „Pravou stranu jsem měla mírně zpomalenou. Čím víc se ale uzdravuji, tím víc se moje centrální soustava propojuje zpátky, takže se ze mě stává zase pravák,“ uvedla.

Tým primáře cévní chirurgie pražské Nemocnice na Homolce, profesora Petra Štádlera, při operaci
Osm hodin na sále. Čeští chirurgové se operací obou aort dostali mezi elitu

Zvládá i pletení, které jí kvůli koordinaci pravé ruky dlouho činilo potíže. Dnes je jí sedmadvacet, je speciální pedagožkou a lektorkou dětské jógy. Žije běžný život, přičemž jednou za pět let chodí na kontroly. „Nebýt gama nože, dnes spolu nemluvíme. Považuji ho za zázrak a lékaři mají můj velký obdiv,“ řekla.

Zacílené záření

Pražská Nemocnice Na Homolce si letos od začátku unikátní léčby Leksellovým gama nožem připomíná třicet let. První pacient byl operován 26. října 1992. Jedná se o neinvazivní chirurgickou metodu určenou k léčbě nitrolebních nádorů, cévních malformací, funkčních onemocnění centrální nervové soustavy (například bolesti trojklaného nervu) či očních nádorů.

Zákrok spočívá v jednorázové aplikaci vysoké dávky záření zacílené do chorobného ložiska, takže okolní tkáň zůstane ušetřena. První prototyp gama nože byl v roce 1968 instalován ve Stockholmu.

Od té doby jím v nemocnicích po celém světě lékaři léčili už milion pacientů. „Na počtu jsme se významně podíleli. Za třicet let jsme touto metodou léčili více než 24 200 pacientů, což by vydalo na slušné okresní město,“ řekl Deníku primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce Roman Liščák.

Josef Hyánek
Od mentálního poškození uchránil stovky dětí. Teď 90letý lékař pomáhá těhotným

Homolka je doposud jediná česká nemocnice, která touto metodou léčí. Jen v loňském roce tam takto lékaři ošetřili 1171 pacientů. „To je historicky nejvyšší počet nemocných, a to navzdory omezením spojeným s pandemií covidu,“ podotkl primář.

Jak připomněl, první prototyp tamní lékaři používali sedmnáct let. Za tu dobu byl dvakrát modernizován. „Gama nůž nové generace jsme pořídili v roce 2009. Před třemi lety byl modernizován na nejnovější, již plně automatizovaný, model,“ dodal Liščák.

Metoda má podle něj budoucnost. Podstoupit ji může člověk od tří let věku. Není ale není vhodná pro každého. „Nejzásadnějším omezením je velikost chorobného procesu. Gama nožem nádor vysterilizujeme, zastavíme jeho růst, aby pacienta neohrožoval na životě. Proto někdy před zákrokem podstoupí operaci, která část nádoru odstraní,“ řekl.

Z historie

V roce 1990 třináctiletý Míša Budínský ze slovenského Martina potřeboval zákrok na gama noži, který byl tehdy dostupný ve Stockholmu, ale bylo třeba na léčbu získat potřebné finanční prostředky. Díky sbírce organizované Nadací Charty 77, kterou inicioval tehdejší švédský velvyslanec v Praze Lars Aake Nielsson, se nakonec podařilo shromáždit velké množství peněz nejen na tuto operaci, ale i na nákup Leksellova gama nože pro Československo.

První přístroj stál tehdy sto milionů korun a byl pořízen z veřejné sbírky na konto Míša. Nemocnici Na Homolce ho propůjčila právě Nadace Charty 77, kam doputoval 22. května 1992.

Zdroj: Nemocnice Na Homolce