Při překročení povolené rychlosti přistihli šest šoférů, konstatovala Marcela Pučelíková z berounské policie. Upozornila, že je to „poměrně vysoký počet“ – a to nejen s ohledem na nepříznivé povětrnostní podmínky. „Následky dopravních nehod na dálnicích mívají většinou fatální následky,“ varuje Pučelíková.

Odhalených hříchů však napočítala mnohem víc. „V průběhu akce bylo dále zjištěno 23 přestupků proti silničnímu provozu, z toho 22 bylo vyřešeno příkazem na místě,“ připomněla. Mezi těmi, kteří neunikli pokutě, byli nejen motoristé, ale i jeden chodec; tomu se prodražila neoprávněná chůze v tělese dálnice.

Řidiči pak dostali pokuty kvůli způsobu jízdy, technickému stavu vozidla, chybějící dálniční známce i držení telefonu za jízdy. „Dále přestupek spočívající v blokaci řidičského oprávnění, který bude oznámen k projednání ke správnímu orgánu,“ doplnila Pučelíková.

Konkrétně v souvislosti s D5 dálniční policisté motoristy upozorňují, že se tam v příštích měsících chystají plánovaná omezení. O to naléhavější je jejich výzva řidičům, aby dbali na dodržování pravidel silničního provozu – a zejména na bezpečnou vzdálenost a respektování rychlosti.

Důležité je také plně se věnovat řízení. Každá nehoda v místě dopravního omezení totiž znamená hotovou kalamitu. Pak se tvoří kolony nejen na dálnici, ale i na objízdných trasách, přičemž se doslova ucpávají i obce a města podél dálnice.