Beroun/ Za krádeže v Bille, komunitním centru, násilnosti a další trestnou činnost v berounském regionu vyfasovala pětice zlodějů od Okresního soudu v Berouně nepodmíněné tresty v celkové výši 7,5 roku. Mezi odsouzenými byli i dva výtečníci, kteří mají na svědomí divokou bitku s policií v berounském supermarketu Billa. V dubnu loňského roku nyní čtyřiadvacetiletý mladík společně s třiatřicetiletým kumpánem odcizili v obchodě lahev vína za pár desítek korun. Při krádeži je ale přistihla ostraha. Mladší ze zlodějů J.O. se proto snažil z obchodu uniknout a muže z ostrahy udeřil pěstí do obličeje a kopl do ruky. Pak se pokoušel uniknout z prodejny. To se mu ale k jeho smůle nepodařilo, protože vstupní dveře do Billy už byly zavřené a zablokované.


„Obžalovaný do nich kopal tak zuřivě, až v nich rozbil skleněnou výplň. Když zjistil, že se tímto způsobem ven z prodejny nedostane, nutil pomocí šestnácticentimetrové čepele nože jednu z prodavaček, aby je otevřela. Choval se neuvěřitelně agresivně,“ uvedl předseda senátu Okresního soudu v Berouně Aleš Grombíř.


V prodejně byli v té době kromě personálu i zákazníci a z obžalovaného, který si počínal jako smyslů zbavený, měli všichni strach. „Ten z regálů shazoval zboží a na přítomné křičel, že je všechny pozabíjí. Všichni byli vyděšení a malé děti, které byly v obchodu také, plakaly. Když přijela hlídka městské policie, tak se pral i s ní,“ popsal událost Aleš Grombíř.


Čtyřiadvacetiletý J. O. u soudu útok nožem popíral. Tvrdil, že mu pouze vypadl na zem. Soud ho za jeho násilné chování a vydírání odsoudil na 2,5 roku vězení. Společně s ním se bitky s policií zúčastnil i jeho starší komplic V. H. Zatímco J. O. jednoho ze strážníků udeřil čelem do břicha a následně uchopil za přirození, jeho kumpán udeřil pěstí do zátylku druhého policistu. Tím mu způsobil zranění měkkých tkání hlavy a podvrtnutí krční páteře. V. H. by si měl za svoji trestnou činnost ve vězení odsedět 1,5 roku.


Další z pětice obžalovaných čtyřicátník A. L., kterému soud vyměřil jeden rok nepodmíněně, společně s bezdomovcem P. H. vnikl do budovy berounského komunitního centra. Z něho pak odcizili příruční trezor se dvěma tisíci korun. Kromě něho si měli podle obžaloby ještě odnést DVD přehrávač, počítačovou sestavu za více než šest tisíc korun, další počítač v hodnotě větší než 18 tisíc korun, dvě tiskárny a z hrnečku v kuchyňce zmizelo 1400 korun. P. H. byl kromě toho také obžalován z podílnictví na loupežném přepadení a z fyzického napadání městských strážníků. Soud mu za jeho trestnou činnost napařil 2,5 roku.


Třiadvacetiletý bezdomovec J. P., který měl podle obžaloby společně s P. H. okrást pracovníka berounské farní charity o necelých 13 tisíc korun, vyvázl bez trestu. Senát přihlédl k tomu, že byl už letos odsouzen k nepodmíněnému trestu za loupež v čerpací stanici v Berouně. Někteří z obžalovaných s výrokem soudu nesouhlasili a přímo v jednací síni si podali dovolání. Jejich trestnou činností se proto bude muset znovu zabývat krajský soud.