K nejzávažnější trestné činnosti, která ohrožuje obyvatele berounského regionu, patří výroba a distribuce drog. Dají se zde sehnat jak lehké, tak i tvrdé drogy. Stačí vědět kam jít a mít ty správné známé.

V březnu loňského roku policie například obvinila z výroby a vaření drog pachatele ve Zdicích. Tehdy se jim podařilo zajistit varnu pervitinu. Další varnu policie objevila v létě v Berouně.

„Během loňského roku se našim policistům podařilo ohledně drog odhalit 14 deliktů. Jednalo se jak o držení, distribuci i výrobu drog,“ upřesnila mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Podle ní dělá policie pro prevenci v drogové oblasti maximum. „Chodíme na různé akce mezi děti na školách a snažíme se jim vysvětlit, jak jsou drogy nebezpečné,“ upozornila Pučelíková.

Většina dětí ve věku od 15 do 18 let už má určitou zkušenost s marihuanou. „Když jsme na protidrogové přednášce na některé škole, snažíme se z ní vyloučit pedagogy. Děti tak ztratí zábrany a jsou komunikativnější. Zjistili jsme tak, že určité zkušenosti s marihuanou mají už i žáci na základních školách. Některé děti přiznají i požití tvrdších drog, jako je LSD, například na diskotéce,“ uvedla Pučelíková.

Přestože kouření marihuany či píchání tvrdých drog není v současné době trestným činem, jejich výroba, držení a distribuce ano. Dealerům a výrobcům drog hrozí velmi přísné tresty.

„Veřejnost bychom rádi seznámili s telefonním číslem a e-mailovou adresou, na kterou může kdokoli a kdykoli anonymně oznámit podezření či jakoukoliv skutečnost o výrobcích a distributorech drog a nemusí na policii,“ upozornila mluvčí. Proti drogám by neměla bojovat jen policie, ale celá společnost. Výroba, distribuce a zejména užívání drog totiž na sebe následně váže další trestnou činnost.

„Podezření o výrobě či distribuci drog mohou lidé anonymně zavolat na telefonní číslo 974 861 717 nebo napsat na adresu drogam.stop@seznam.cz, a to kdykoli.“ Marcela Pučelíková, mluvčí policie