Policie varuje seniory, aby nevpouštěli do svých domovů cizí lidi. Staří a bezbranní lidé se totiž opakovaně stávají snadnou obětí různých vykutálených podvodníků, kteří řádí v berounském regionu. Poslední jejich obětí se stala sedmasedmdesátiletá žena z Hořovic.

Na okno i dveře jejího domku zabouchal v pondělí okolo 12.45 hodin neznámý muž. Když mu otevřela, sdělil, že jí nese peníze a vymohl si na ní vstup do obydlí. „Uvnitř domku jí pak ukázal bankovku v hodnotě pěti tisíc korun a stařenku žádal o vrácení tří tisíc korun,“ uvedla mluvčí berounské policie Lenka Uriánková.

Když žena nedávala na cizího návštěvníka pozor, odcizil jí peněženku s finanční hotovostí pět tisíc pět set korun. „Pachatel byl muž ve věku 40 až 50 let. Hovořil česky, měl vyšší silnou postavu a na hlavě měl čepici takzvanou rádiovku. Oblečen byl do hnědé pánské delší bundy a tmavých kalhot,“ uvedla k popisu pachatele Lenka Uriánková.

Podobný případ se stal v letošním roce v Berouně. Koncem února naletěl neznámým podvodníkům manželský pár. Důchodce pachatelé tmavé pleti připravili o finanční hotovost ve výši 13 tisíc korun.

Tehdy se vykutálení podvodníci vnutili do bytu poškozených pod záminkou, že potřebují peníze na benzín. Tvrdili, že žádné nemají a nabízeli jim k prodeji náramkové hodinky a holicí strojek. Když manžele dostatečně zabavili, tak využili situace a zjistili, kde mají schované peníze. Ty jim pak rychle odcizili a stejně rychle z jejich bytu odešli.

Podle policie si podvodníci vždy vyhlédnou důvěřivé staré lidi a pod nějakou záminkou se jim pak vloudí do bytu. Tam se jim pak snaží prodat nějaké zboží, protože potřebují zjistit místo, kam si senioři doma schovávají peníze. V domě pak využijí příhodné chvíle a jeho majitele okradou nejen o peníze, ale i šperky a jiné cennosti.

V loňském roce například podobní podvodníci okradli 82 letou stařenku ve Skuhrově o 70 tisíc korun.

„Policisté opakovaně varují seniory, aby do svých bytů a domů nevpouštěli cizí osoby, aniž by si předem ověřili, zda se opravdu jedná například o pracovníky společnosti ČEZ a jiné, za které se podvodníci často vydávají,“ upozornila policejní mluvčí.

Policisté mají poznatky, že pachatelé v této době využívají i období přeplatků za odebranou elektřinu, plyn a podobně. „Senioři by si měli uvědomit, že se tímto způsobem přeplatky nevracejí, společnosti využívají složenky nebo účet plátce,“ varuje policistka.