Okresní soud v Berouně uzavřel projednávání loupežného přepadení berounské banky z května letošního roku. Devětatřicetiletý M.K. ale za vyloupení berounské pobočky GE Money Bank do vězení nepůjde. Senát berounského soudu mu uložil podmíněný trest odnětí svobody. Za jeden z nejnebezpečnějších trestných činů M. K. dostal tři roky s podmíněným pětiletým odkladem.

Obžalovaného M. K. k loupežnému přepadení dovedly statisícové dluhy a jeho závislost na výherních automatech. „Ze závislosti na automatech jsem se několikrát léčil. Vydržel jsem nehrát i tři roky, ale pak jsem do toho znovu spadl. Kvůli automatům ode mne odešla i manželka s dětmi,“ uvedl M.K. u soudu.

Téměř čtyřicetiletý notorický gambler se proto rozhodl, že svoji nepříznivou životní situaci vyřeší. „Den před loupeží jsem přemýšlel jak a rozhodl jsem se, že vyloupím nějakou banku. Na pátek 15. května jsem si vzal v práci dovolenou, a protože mi zaměstnavatel doma nechal služební vůz, rozjel jsem se s ním do Prahy. Tam jsem chtěl banku vykrást,“ vypověděl M.K. V Praze se ale nakonec do žádného z bankovních domů neodvážil a s tím, že ten den nic nevykrade se rozjel do Berouna.

V Berouně si to ale rozmyslel a po třetí hodině odpoledne vešel do místní pobočky GE Monye Bank, ve které v té době byli asi tři klienti. Obžalovaný poctivě čekal až na něho přijde řada. „Pokladní jsem potom sdělil, že chci peníze. Když se zeptala kolik, řekl jsem všechny. Že je to přepadení, a že mám pistoli, kterou mohu použít. Pokladní mi začala dávat peníze, ale jen malé bankovky. Proto jsem jí požádal o velké. Aby mi dala pětitisícovky. Z balíčku jsem pak vyndal tisícovku, kterou jsem jí tam nechal. Napadlo mne, že je poznačená. Pak jsem slečně poděkoval a z banky odešel. Když mě na dálnici zastavila policie, řekl jsem jí, kde bankovky jsou i to, kde mám pistoli,“ popsal průběh přepadení M.K.

Jeho slova potvrdila i sedmadvacetiletá pokladní banky, která u soudu vypovídala jako svědkyně. „Původně jsem si myslela, že je to zákazník. Mluvil tiše, nekřičel. Byl úplně v klidu. Řekl mi, že chce všechny peníze, co mám v kase. Zprvu jsem na jeho slova nereagovala, protože tyto vtipy nám klienti bohužel říkají často. On ale po chvíli řekl, že má zbraň, a že to není sranda. Viděla jsem, že něco drží v ruce, zbraň jsem ale neviděla. Vyndala jsem mu tedy bankovky v celkové hodnotě asi sto tisíc korun,“ uvedla k loupežnému přepadení mladá pokladní.

Podle ní bylo v době přepadení v bance kolem deseti klientů. Žena potvrdila i to, že obžalovanému chtěla mezi penězi podstrčit nástrahovou bankovku. Z banky si obžalovaný bez sebemenšího rozruchu nakonec odnesl 115 500 korun. Všechny peníze si nacpal do kapes a odešel ven. Nasedl do žlutého služebního auta. V té chvíli ještě netušil, že jeho loupež téměř celou dobu sledoval jeden z klientů banky. „Stál jsem v řadě za ním. Viděl jsem, že se na pult dávají peníze, ale muž přede mnou se vůbec nezmínil o tom, že chce něco vybrat či uložit. Proto jsem se mu nahnul přes rameno a viděl, že má ruku v kapse. Také jsem viděl vystrašené oči pokladní. Došlo mi, že je to loupež. Nevěděl jsem, co mám dělat, proto jsem vyšel ven. Mezitím on vyběhl ven a utíkal pryč. Tak jsem se rozběhl za ním. Viděl jsem, jak sedl do auta a odjel. Všechno jsem potom řekl policii,“ vypověděl svědek u soudu. Lupiče policie zanedlouho dopadla na dálnici D5 u Cerhovic. Všechny peníze se bance vrátily zpět.

Velmi mírný rozsudek předseda senátu Okresního soudu v Berouně Aleš Grombíř odůvodnil tím, že by nepodmíněný trest nepřispěl k nápravě obžalovaného a neprospěl věřitelům ani společnosti. „Obžalovaný se dopustil jednání, které je vysoce nebezpečné. Jeho přiznání je polehčující okolnost. Podmíněným trestem dostává šanci a na něm je, jak s ní naloží,“ uvedl soudce.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Kvůli odvolání, které do něho podala státní zástupkyně, se bude případem ještě zabývat krajský soud.

Komentář

Gamblerství… Velké zisky a beznaděj

Alkoholismus, drogy, workholismus a také gamblerství. Závislosti, které ničí a rozbíjejí vztahy v rodinách. Výherní automaty jsou pro majitele zdrojem velkých zisků, pro určitou skupinu lidí ale původcem obrovských problémů. Ten, kdo jim propadne, je nadobro ztracen. Bez pomocné ruky se své nemoci nezbaví. Ale i s pomocnou rukou je pro gamblera vyléčení velmi těžké. Myslím si proto, že člověk, který se ze své závislosti léčil už několikrát a neúspěšně, je evidentně beznadějný případ. Má velmi slabou vůli a pravděpodobnost, že se své závislosti zbaví, je velmi malá. To je i případ lupiče, který v květnu přepadl berounskou pobočku GE Many Bank. Jeho závislost ho dohnala tak daleko, že měl statisícové dluhy a neváhal s plynovou pistolí a velkým klidem vyloupit banku. To, že mu soud za tak těžký zločin, kterým ozbrojená loupež bezesporu je, uložil jen podmíněný trest, ho jeho závislosti nezbaví. Kolik takových šancí na lepší život dostal od rodiny? A stejně ji podle všeho zklamal. A to i přesto, že mu, jak tvrdil soudu, tolik záleží na dětech. Je hezké, že má zákon i lidskou tvář. Především by ale měl chránit poctivé občany a jejich majetek. Pak by teprve měl myslet na „bezúhonné“ zločince.