Krádeže dřeva v lese nejsou v topné sezoně ničím výjimečným. Lesní správy v berounském regionu o tom vědí své. Škody, které jim tímto způsobem rádoby šetřílci každoročně způsobí, totiž nejsou zanedbatelné.

„Někteří lidé jsou už tak drzí, že si v lese stromy bez povolení sami kácejí. Bohužel tímto způsobem zlikvidují na palivové dříví i stromy, které rostou desítky let a jejichž kvalitní dřevo bylo určeno na jiné zpracování. Finanční škody, které nám tímto způsobí, jsou hodně vysoké,“ informoval vedoucí Lesní správy Nižbor František Davídek.

V mnohých případech tento způsob krádeží zlodějům projde. Revíry nižborské lesní správy jsou veliké a revírník nemůže být všude. A v případě, že se podaří revírníkovi či lesní stráži takového pachatele dopadnout, velký trest mu zrovna nehrozí. Samozvaný dřevař v takovém případě většinou vždy tvrdí, že už byly stromy pokácené a nebo, že on zlikvidoval pouze jeden či dva. Škoda tak většinou nepřesáhne více než pět tisíc korun a zloděj dřeva se dopustil jen přestupku.

„Když někdo krade tímto způsobem v lese dříví, málokdy se stane, že odveze celou fůru dřeva. Většinou si pro něj přijede jen s malým vlekem či dodávkou. Do nich nahází nařezané dříví a odjede. Daleko horší je, když nám lidé kradou ve velkém kulatinu, která je už opracovaná a připravená k odvozu,“ poznamenal František Davídek.

Metr krychlový kulatiny stojí dva a více tisíc korun. „Když nám ji pak takhle někdo rozřeže na palivové dříví, škody, které nám způsobí, jsou veliké. A on přitom ušetří jen pár stovek,“ vysvětlil František Davídek.

Lesní správa Nižbor přitom lidem nabízí těžbu dřeva samovýrobou. Revírník lidem, kteří o takovou službu projeví zájem, vybere stromy, které si mohou sami pokácet. Metr takto získaného palivového dříví stojí jen několik desítek korun a pár hodin práce na zdravém vzduchu v lese.