Státní zastupitelství v Berouně stále neukončilo vyšetřování bývalého starosty Králova Dvora Karla Mencla. Případem se policie zabývá už od roku 2008.

Na starostu bylo kvůli financování víceúčelové sportovní haly podáno několik trestních oznámení a v loňském roce ho 16. listopadu policie obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Výstavba haly stála 72 milionů korun a starosta měl při jejím financování podnikat některé kroky bez vědomí zastupitelstva. „Část prací prý nikdy nebyla provedena a Městu vznikla škoda osm milionů korun. Starostovi tak hrozí až desetileté vězení,“ uvedla tehdy mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Karel Mencl si ale prostřednictvím svého obhájce podal do usnesení, kterým středočeští kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání, stížnost a státní zástupce Pavel Prygl vrátil věc zpět policii k došetření.

Napadené usnesení policie o zahájení trestního stíhání státní zástupce zrušil pro jeho předčasnost a uložil policii provedení dalších důkazů.

V loňském roce státní zástupce uvedl, že v případu Karla Mencla by měla policie rozhodnout do tří měsíců a vydat nové usnesení. Deník se proto státního zástupce Pavla Prygla zeptal, jak to s případem nyní vypadá a jaký je v něm posun.

„Všechny mnou vyžádané dokumenty policie zajistila. Protože mi byly předloženy nové důkazní poznatky musím je nechat policií prověřit a ověřit ještě před případným soudním řízením. Lhůta, kterou policii na to dám, by měla být jeden až dva měsíce,“ uvedl Pavel Prygl.

Po provedení těchto úkonů by měla konečně policie znovu rozhodovat a vydat nové usnesení.

„Znovu může být vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání nebo bude vydáno usnesení o odložení věci s tím, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu,“ vysvětlil Pavel Prygl.

Karel Mencl Deníku uvedl, že o dalším prověřování důkazů nic neví. „Poslední informace byla, že státní zástupce v květnu rozhodne,“ poznamenal Mencl.

„Až se případ uzavře, tak těm, co mi tyto problémy způsobili, nezůstanu nic dlužen. Poškodili moji osobu a celou rodinu. Já jsem nic špatného neprovedl,“ tvrdí stále Karel Mencl.

To, jak se vyšetřování případu neustále protahuje, se nelíbí zastupitelce Králova Dvora Janě Chlupové, která na Karla Mencla podala trestní oznámení.

„Pokud je vedeno dozorování ve věci veřejně činné osoby státním zastupitelstvím v místě jejího bydliště a působiště, může být dozor státního zástupce významně ovlivněn vztahy a veřejným životem v daném regionu,“ je přesvědčená Jana Chlupová.

Chce proto podat námitku s tím, aby výkon státního dozoru byl mimo bydliště a působiště prověřované osoby. „Popřípadě, aby státní dozor prováděl nadřízený orgán, kterým je Krajské státní zastupitelství,“ uvedla Jana Chlupová.