Během dopoledne státní žalobce JUDr. Šebek přečetl obvinění a následně soudce JUDr. Aleš Grombíř začal s výslechem strážníků. K jednání se dostavili všichni obžalovaní, což soudce hodnotil pozitivně.

Projednávaná kauza se dotýká roku 2013 a pokut za tzv. botičky za špatné parkování ve městě.

Strážníci měli minimálně v roce 2013 v konkrétně uvedených případech odstranit z vozidla botičku a uvádět, že se jedná o policisty. Ti podle výpovědi policistů nespadají pod tradiční přestupové řízení. Jejich přestupky, respektive botičky za špatné parkování, policisté podle svých slov zapisovali na speciální arch a velitel strážníků měl tyto údaje postupovat nadřízeným daných policistů.

Podle vyjádření státního zástupce ale strážníci stornovali tyto přestupky i na vozidla, která státní policisté ani nevlastnili, nebo byla zapsána fiktivní jména policistů.

Státní žalobce dále uvedl, že tehdejší velitel berounské městské policie přehlížel skutečnosti, že jeho podřízení úmyslně neudělují pokuty policistům a příslušníkům bezpečnostních složek. „Měl za povinnost jejich práci kontrolovat," zdůraznil JUDr. Šebek.

Strážníci, kteří včera u soudu během dopoledne vypovídali i se kterými hovořil Berounský deník, se necítí vinni.

„Odmítám obvinění, řídil jsem se jen pokyny velitele. Jedním z nich bylo i řešení přestupků u policistů. Cítím se nevinen," uvedl u soudu například strážník Hošek.

U soudu padla i domněnka, že jde o pomstu. V uvedenou dobu, tedy v roce 2013, se strážníky kontroloval parkování v Berouně i tehdejší pracovník Technických služeb Beroun. Vzhledem k jeho prchlivé a zlostné povaze s ním ale postupně strážníci nechtěli podle svých slov pracovat. Vše vyvrcholilo peticí strážníků a tento pracovník byl propuštěn. Podle našich informací právě jeho podklady a výpověď stála u samého počátku kauzy městské policie.

V pátečním vydání Berounského deníku se vrátíme k výpovědím policistů.