Novou preventivní akci v těchto dnech rozjeli berounští policisté. Pracovnice preventivně informační skupiny se zaměřily na vozidla houbařů.

„Touto akcí jsme zareagovali na stoupající počet vloupání do vozidel, která nechávají houbaři zaparkovaná na nefrekventovaných lesních cestách,“ uvedla k netradiční preventivní akci mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Policistky v rámci této akce objíždějí místa, kde houbaři parkují svá vozidla a kontrolují, zda v nich lidé nezanechávají viditelně umístěné věci, které pak mohou některého z pachatelů svést k vloupání.

„Velký počet vloupání do vozidel mají na svědomí drogově závislí lidé. Těm je naprosto jedno, co z vozidla odcizí a jak vysokou hodnotu daný předmět má. Hlavně když se dá zpeněžit. Dokážou násilím vniknout do vozidla například jen kvůli igelitové tašce, ve které i nemusí nic být a způsob, kterým se do něho dostanou, není zrovna pro majitele auta nejlevnější záležitostí,“ upozornila Marcela Pučelíková.

Většinou totiž u auta rozbijí okénko, nebo šroubovákem poničí zámek u dveří. Často tak způsobí větší škodu poškozením než samotnou krádeží.

Vzhledem k tomu, že velký počet houbařů ve svých vozidlech ponechává klíče od domů či bytů a spousty jiných věcí, policistky s nimi rozmlouvají přímo na místě a informují je o nutnosti dodržovat základní zásady prevence.

Při poslední akci, která se tento týden uskutečnila, policistky zaznamenaly, že většina lidí vůbec nedbá na opatrnost a ani si neuvědomuje riziko, které jim při zanechání vozu na odlehlém místě v lese hrozí.

„Ve svých zaparkovaných vozidlech lidé měli na sedadlech odložené například bundy, igelitové tašky, klíče od domu, autorádia a jiné drobné věci,“ poznamenala Marcela Pučelíková s tím, že je potřeba, aby si lidé opravdu uvědomili, že jim auto může někdo v lese vykrást.

Cílem těchto preventivních akcí je informovat občany o nebezpečí, které jim na lesních cestách hrozí, a snížit počet vloupání do vozidel.