Natankovat u čerpací stanice plnou nádrž pohonných hmot a zmizet bez placení je oblíbená trestná činnost muže, po kterém nyní usilovně pátrá rudenská dálniční policie.

Újezdář, jak tyto pachatele policisté nazývají, páchá výše uvedenou trestnou činnost nejen na dálnici D5, ale i na mnoha místech Středočeského kraje a převážně v Praze. „Celková škoda, kterou už způsobil, značně přesáhla částku pět tisíc korun a muž je podezřelý z trestného činu krádeže. Proto žádáme veřejnost o pomoc při pátrání po něm i po jeho vozidle,“ uvedl zástupce vedoucího rudenského dálničního oddělení policie David Bukovský.

Muž jezdí v bílém osobním automobilu tovární značky Skoda Octavia RS z roku 2005 až 2009.

Naposledy ho zachytily bezpečnostní kamery u čerpací stanice v Rudné, když měl na voze umístěnou kradenou registrační značku 6A6 7802. Je možné, že vozidlo využívá k taxislužbě.

Trestné činnosti tohoto druhu podle dálničních policistů přibývá. „Lidé, kteří natankují pohonné hmoty a ujedou bez placení si myslí, že jsou beztrestní. Mají totiž dojem, že když způsobí škodu nižší než pět tisíc, že spáchali jen přestupek. Nevědí totiž, že když páchají stejný skutek v určitých časových intervalech, že se jedná o jeden trestný čin, který pokračuje a výše způsobené škody narůstá,“ upozornil David Bukovský.

Rudenským dálničním policistům se v loňském roce padařilo zadržet jiného pachatele, který měl na svědomí také vysoký počet újezdů od čerpacích stanic bez placení. Muž, kterému bylo kolem čtyřiceti let, jezdil bílou škodovkou pickap a svojí trestnou činností způsobil škodu ohromného rozsahu.

„Podařilo se nám zjistit, že má na svědomí téměř 40 újezdů bez zaplacení. Spáchal jich ale daleko více. Loni jsme ho dopadli přímo po činu a skončil v cele předběžného zadržení. Pak jsme ho předali kriminální policii, která případ dál vyšetřovala,“ popsal úspěšný konec jednoho případu David Bukovský.

Řidič, kterého nyní hladá policie, načerpal u čerpací stanice Benzina 221 v Rudné , která se nachází na 4,5 kilometru dálnice D5 ve směru na Prahu do osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia RS bílé barvy do nádrže 46,62 litrů pohonných hmot VERVA Diesel za 1385 korun. Potom okamžitě nasedl do vozidla, které mělo kradenou SPZ a ujel bez placení. Jak dálniční policisté uvedli nebylo to poprvé.

„Vůz má naftový motor a na přední mřížce i na zadním víku specifický znak s nápisem RS. Kromě předního nárazníku s kulatými přídavnými mlhovými světly má na zadním víku kufru přídavný zadní spoiler, tzv. křídlo, což je specifické pro typovou řadu Octavia RS. Na vozidle jsou namontovány plechové disky s plastovým kryty značky škoda v barvě stříbrné metalízy. Za předním oknem má na zrcátku pověšen voňavý stromeček,“ popsal hledaný vůz zástupce vedoucího rudenské dálniční policie David Bukovský.

Řidič vozu je silnější postavy, asi 170 až 175 centimetrů vysoké, jeho vlasy jsou tmavé, krátkého střihu. Ve všech případech páchal trestnou činnost v tmavých dlouhých kalhotách a bílé mikině s dlouhým rukávem. Na krku měl zavěšený mobilní telefon. „Prosíme veřejnost, aby veškeré informace, které nám napomohou k nalezení vozidla nebo ke zjištění osoby pachatele, sdělila na telefonní číslo dálničního oddělení 311 670 405 nebo na linku 158,“ poznamenal David Bukovský.