Do bytu v třímetrové výšce jim totiž někdy během noci vnikl otevřeným oknem neznámý pachatel. „Přestože manželé v době vloupání spali v ložnici, zloděj byt prohledal a odcizil jejich osobní doklady a věci. Sebral i klíče od garáže a osobního vozidla,“ popsala průběh vloupání policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Z bytu si to pachatel zamířil rovnou do garáže. Aniž by někdo něco tušil usedl do zde zaparkovaného červeného vozidla Renault Thalia, registrační značky RZ 9S4 7307 a odjel s ním pryč. Okradeným manželům tím vznikla škoda okolo 250 tisíc korun. Poškození ale měli i trochu štěstí. Ve středu bylo na berounské obvodní oddělení policie v Berouně nahlášeno, že se před garáží v berounské ulici Julia Fučíka nachází pravděpodobně nehodou poškozený červený Renault Thalia. Na místo vyjela policejní hlídka, která zjistila, že se jedná o vozidlo, které bylo odcizeno při vloupání v Hýskově.

V souvislosti s případem se policistům ozvali svědci, kteří uvedli, že auto u garáže časně ráno zaparkoval mladík ve věku 20 až 22 let.
Policie žádá další případné svědky, kteří by věděli, kde došlo k poškození vozidla nebo něco o mladíkovi, který auto v Berouně u garáže odstavil, aby se obrátili na kterékoli policejní oddělení nebo na linku 158.

Prázdninové měsíce jsou rájem pro zloděje. Lidé jezdí na dovolenou a jejich domovy zůstávají opuštěné a velmi často bez dohledu a nezabezpečené.
Právě na to čekají desítky pobertů. To, že je byt či rodinný dům opuštěný, zjistí snadno. Mají na to několik triků. Policisté proto radí občanům, kteří se chystají na dovolenou, aby se domluvili s příbuznými či sousedy, a ti jim jejich obydlí ohlídali.

Bezpečnost opuštěného obydlí mohou podle policistů lidé ovlivnit už tím, že budou dodržovat základní a jednoduchá opatření. „Doporučuji jim, aby vždy zamkli všechny dveře. Nikdy ale nesmí dávat klíče pod rohožku či do květináče. Na vizitkách u zvonků by měli uvádět příjmení bez titulů a nejraději v množném čísle,“ radí mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

O plánovaném odjezdu do zahraničí či tuzemska by lidé měli informovat pouze nejužší okruh lidí. Také je velmi dobré někoho požádat, aby v bytě občas vyvětral, zaléval květiny, sekal trávník a pravidelně vybíral poštovní schránku.

„Nikdy není dobré nechávat vzkazy na dvěříchani sdělení v telefonním záznamníku. Doporučuji také si v bytě nainstalovat elektronické zařízení, které umožňuje v nepravidelných časech zapínat světla, televizi a podobně. Pobertové pak nabydou dojmu, že je byt obydlen,“ upozornila Marcela Pučelíková.

Strach z toho, co je doma čeká po návratu z dovolené, přiznává ale jen malá část oslovených lidí. „Strach ze zlodějů? Když nám budou chtít vykrást dům, tak to udělají, i když bude zabezpečen. Nijak moc to proto neřeším. Spoléhám na to, že se nám taková pohroma vyhne,“ poznamenala Martina Sametová z Berouna.

Někteří lidé se naopak snaží potenciální zloděje odradit tím, že nechávají na balkónu či zahradě pověšené prádlo a nebo na časový spínač naprogramují nahraný štěkot psa.

Vykradený byt našli například majitelé rodinného domu v liteňské lokaltě Dolní Vlence.
„Zloděj do domu vnikl za použití násilí. Celý ho prohledal a odcizil z něho finanční hotovost. Celková výše škody dosáhla 21 tisíc korun,“ informovala o případu Marcela Pučelíková.

PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ PŘED ODJEZDEM NA DOVOLENOU

Nechlubte se svými majetkovými poměry.
- Nezveřejňujte svůj odjezd předčasně.
- Uschovejte cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo do trezorků, nejlépe pevně zabudovaných ve zdi.
- Přerušte před odjezdem dodávku zboží do domu.
- Zkontrolujte pečlivě okna a dveře, zda jsou zavřené.
- Nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie.
- Uložte žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít při vloupání do rodinného domku nebo chaty.
- Svěřte klíč od bytu spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, který bude váš byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku.
- Můžete-li, vytvořte zdání, že je v bytě někdo přítomen.
- Využijte elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rádio či televizi apod.
- Zdokumentujte své cenné věci (seznam, fotodokumentace), případně sepište výrobní čísla přístrojů. Tyto informace pomohou policii v pátrání a pojišťovnám při likvidaci pojistné události.