Oznámení od ženy, která kvůli své důvěřivosti přišla o 1 422 241 korun, prověřují berounští policisté.

Ženu měl přes sociální síť kontaktoval muž, který se představil jako David Good. Po několika dalších zprávách o sobě uvedl, že pochází ze Spojených států amerických a pracuje jako lékař, který je aktuálně nasazen na Ukrajině a pomáhá zraněným vojákům a civilistům. „Posléze si začal stěžovat na to, že ho již práce nebaví a chce odjet, ale nemůže. Své pisatelce jako důvod toho, proč nemůže odjet, uvedl, že by musel vyplatit společnost, se kterou je vázaný smlouvou. Po další konverzaci mu důvěřivá žena poslala část peněz, díky kterým se měl dostat alespoň na kratší dovolenou,“ popsala Simona Vacherlohnová, preventistka PČR ÚO Beroun.

Policejní pátrací svazek k pohřešované Petře Žroutové
Zmizení Petry Žroutové z Hýskova je stále záhadou. Pravděpodobně byla zavražděna

Podvodník ženu dále přiměl také k investicím do kryptoměny.

„Velmi zarážející je to, že když chtěla žena přeposlat podvodníkovi první částku na dovolenou, tak jí požadovanou transakci sama banka zamítla s tím, že jde o podezřelou platbu. Žena se pak vydala přímo na pobočku banky, ale ani upozornění pracovníků jí neodradilo a peníze svému „příteli“ poslala,“ doplnila policistka..

Policisté za poslední 3 roky na Berounsku evidují nárůst IT kriminality. V roce 2020 evidovali 152 oznámení, v roce 2021 jich bylo 219 a v loňském roce už 340. Od ledna 2023 do 10. listopadu pak přijali celkem 314 oznámení týkající se IT kriminality.

Ilustrační foto
Pervitin rozdával zdarma i za sex. Dealer skončil v cele

Policisté upozorňují:
• Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašující údaje do internetového bankovnictví ani čísla své platební karty. Banky ani policisté se na ně neptají, ani zprávami či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány.
• Nereagujte na hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, banka by zareagovala dávno bez vás.
• Pány účtu jste jen vy. Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
• Mějte aktualizovaný software a antivirus, a to i na telefonu.
• V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte 158. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo (spoofing) či e-mail, vč. těch vaší banky.
• Nikdy neposílejte peníze lidem, které neznáte. Nevěřte dojemným historkám a příběhům podvodníků, kteří často zneužívají postavení vojáků na misích, lékařů a dalších pomáhajících profesí atp.

Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

Zdroj: PČR