Zatím neznámý podvodník pod záminkou výhodných investic do kryptoměn, jako domnělý osobní makléř, kontaktoval 48letého muže. Ten s vidinou výhodného zúročení svých osobních financí poukázal opakovaně podle instrukcí ve prospěch zadaného účtu částku, která měla být na samém konci investičního řetězce výrazně vyšší.

K tomu skutečně došlo, z peněz se však muž dlouho neradoval. „Domnělá aplikace, jejíž prostřednictvím mohl kontrolovat pohyb financí na svém účtu, hlásila nárůst investované částky v rámci několika desítek tisíc korun. Současně však majitel domnělého účtu zjistil, že zúročené finanční prostředky byly bez jeho vědomí převedeny do jiné společnosti, která se měla starat o správu kryptoměn,“ popsala policejní mluvčí Adéla Fialová.

Zanedlouho muže kontaktoval zaměstnanec této společnosti, který žádal o zaslání částky ve stejné hodnotě, jaké měly dosahovat už nabyté zúročené prostředky uvedené v aplikaci. S tím, že ve chvíli, kdy muž částku zašle, mu bude vyplacena nejen zúročená částka, ale současně i poslední investovaná.

„Do dnešního dne se tak však nestalo. Poškozenému muži uvedeným jednáním vznikla škoda, který přesáhla více než 300 tisíc korun,“ doplnila policistka s tím, že v případě dopadení a pravomocného odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody v trvání od jednoho roku do pěti let.

Policisté opětovně varují nejen před výhodnými investicemi, ale i před inzeráty na internetu nebo neznámými volajícími. „Kdokoli se může vydávat za kohokoli, může nabízet cokoli. Vždy přemýšlejte nad obsahem sdělované nabídky, důkladně si ji prověřte. Nikdy si neinstalujte program pro vzdálenou správu. Pokud tak uděláte a přihlásíte se do internetového bankovnictví, umožníte tak podvodníkovi, aby manipuloval s vašimi penězi. Nesdělujte nikomu údaje z platební karty, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ověřovací kódy, neposílejte nikomu kopie osobních dokladů,“ připomínají policisté.

Praktiky podvodníků v kyberprostoru jsou čím dál sofistikovanější, policie proto radí, jak se orientovat ve virtuálním prostoru a nenechat se okrást:

• Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.
• Pachatelé Vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
• Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví či platebních kartách.
• Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
• Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
• Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
• Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

Zdroj: Policie ČR