Nad mladíkem (21) a jeho čtyřmi spolupachateli ve věku 25 až 35 let z Hořovicka, spadla klec. Policie je podezřívá z rozsáhlé trestné činnosti, kterou páchali v Hořovicích a blízkém okolí. Byli obviněni z loupeže s pohrůžkou, neoprávněného užívání cizí věci i motorového vozidla, neoprávněného držení platební karty a páchání trestné činnosti se zbraní. Přestože při přepadeních pachatelé používali makety pistole, policie posuzuje jejich trestnou činnost, jako kdyby ji páchali se skutečnou střelnou zbraní.

Lupiči měli na hlavách kukly

„Nejčastěji přepadávali benzinové čerpací stanice a menší prodejny na Hořovicku. Jejich největším úlovkem byl obsah trezoru z čerpací stanice v Hořovicích, Na Sklenářce. Z něho si odnesli téměř 200 000 korun,“ uvedla mluvčí berounského policejního ředitelství Hana Lizcová.
Lupiči se při přepadeních maskovali kuklami, které měli přetažené přes hlavu, nebo šátkem přes ústa. Ve všech případech mířili na přepadenou obsluhu krátkou střelnou zbraní se stejnou výzvou: „Jste přepadeni, dejte sem peníze, nebo budu střílet“.

Za den přepadl tři obchody

Jedenadvacetiletý mladík dokázal během jednoho dne tímto způsobem přepadnout i několik prodejen. Když mu prodavačka v hořovické parfumerii odmítla při loupežném přepadení vydat peníze, namířil si to do prodejny obuvi. Tam ho ale vyrušila další prodavačka a on raději utekl.
Neúspěšný lupič se ale nechtěl své vidiny peněz vzdát a během půl hodiny se přemístil do obce Točník, kde mu v minimarketu pod pohrůžkou namířené zbraně prodavačka vydala 11 600 korun.

„To vše byl ale teprve začátek jeho další trestné činnosti. Ta už byla připravována promyšleně, rafinovaněji a se spolupachateli,“ upozornila Hana Lizcová.

Starosta Hořovic Luboš Čížek je rád, že postrach Hořovic skončí za mřížemi. „Každý lump, který je dopaden a potrestán, je pozitivním bodem pro policii. Jsem velmi rád, že policie tyto lupiče dopadla.

V porovnání s ostatními většími městy je v Hořovicích trestná činnost naštěstí poměrně malá,“ poznamenal Luboš Čížek. S výsledky policie je spokojená i Jindra Pentková, která pracuje jako obsluha hořovické čerpací stanice. „Z lupičů mám vždy velký strach. Naše čerpací stanice je na kraji města, a proto nikdy nevíte, co se může přihodit. V práci jsem se nebála až do doby, než mě v ní přepadl cizí státní příslušník,“ uvedla Jindra Pentková.

Lupič si do čerpací stanice tenkrát přišel koupit nejprve cigarety. Pak se ale vrátil a když mu Pentková otevřela dveře, nastříkal jí do obličeje sprej. Potom využil krátkého okamžiku, kdy byla žena mimosebe a ukradl jí schovanou peněženku. Z čerpací stanice si pachatel odnesl šestnáct tisíc korun.

Po roce a půl si může Vlasta Kozlerová z Hořovic konečně oddechnout. Policie dopadla lupiče, který na ni 25. září 2006 v dopoledních hodinách mířil v místní prodejně parfumerie pistolí. Jedenadvacetiletému mladíkovi a jeho kumpánům hrozí za rozsáhlou trestnou činnost, kterou v Hořovicích a blízkém okolí páchali dlouhou dobu, několikaleté vězení.

„Jsem ráda, že ho policie nakonec chytila. Po tom přepadení jsem měla v práci velký strach. Byl to pro mne nepříjemný zážitek, když na mne lupič tenkrát namířil pistoli,“ uvedla Vlasta Kozlerová.

Majitelka parfumerie při přepadení projevila velkou statečnost. Když pachatel vešel do její prodejny maskován šálou přes ústa a namířil na ni střelnou zbraň se slovy přepadení, dej sem peníze nebo budu střílet, nezalekla se. Odpověděla mu ať to zkusí, že mu nic nedá. Poté zavolala na pomoc kolegyni ze skladu. Obviněný se zalekl a z prodejny utekl pryč. „Nebála jsem se proto, že jsem viděla, jakou má zbraň. Poznala jsem, že nedrží opravdovou pistoli, ale jen atrapu,“ poznamenala k události majitelka hořovické parfumerie.

Pachatelem používaná zbraň byla sice pouhá maketa, ale podle policie to nebylo na první pohled patrné.