Na jaře letošního roku byl okresním soudem ve Frýdku–Místku Shymkov vyhoštěn z České republiky na pět let. Přesto se v Česku zřejmě nadále ilegálně zdržoval. To, že byl zavražděn a poté zapálen, potvrdila včera soudní pitva.
Policie detaily tají

Kriminalisté ale způsob zavraždění Ukrajince odmítají zveřejnit. Pátrají po tom, jak se sem tělo dostalo.
Pár stovek metrů od místa činu žije v zámečku Dřevíč ministr zahraničních věcí Karel Schwarzemberg. Stejně jako další lidé o záležitosti do dnešního dne nic netušil. Jak Berounskému deníku potvrdila jeho tisková mluvčí, byl mimo republiku. „Pan ministr byl od čtvrtka i celý víkend ve Vídni. Ve zmíněné lokalitě se tudíž vůbec nevyskytoval,“ doplnila Zapletalová.

Ze zjištění získaných na místě činu podle středočeské policejní mluvčí Soni Budské vyplynulo, že pachatel si pomáhal hořlavinou.
„V okolí však nebyl nalezen kanystr ani jiná nádoba,“ konstatovala v neděli v podvečer Budská. Berounský deník se ihned po zjištění skutečností vydal na místo.
V okolí inkriminovaného místa žije ale jen velmi málo obyvatel. Ani ti nejbližší na samotě nedaleko zámečku Dřevíč o události, zdá se, nevěděli.
„Nic o tom nevím, že by tu našli nějakou mrtvolu. Cesty jsou tu moc zarostlé. Od nás není nic vidět,“ uvedla v neděli v nočních hodinách žena z usedlosti na samotě.
Podobný názor mají i další lidé z okolí. „Všechny cesty jsou zarostlé a jestliže někdo neslyšel křik a nebo přímo neviděl oheň, jak někdo muže pálí, tak si stěží něčeho všimnete. Jezdí sem houbaři a milenci si tu dávají dostaveníčka. Aut tu bývá hodně. Jestli to bylo dál od silnice, neviděl nikdo nic,“ uvedl muž z nedaleké obce Nižbor.
Vrah je stále na svobodě

Vzhledem k tomu, že se událost stala sice kousek od obce, ale prakticky na předělu dvou okresů Beroun a Rakovník, bližší informace nemá dosud ani starostka Nižboru Kateřina Zuzková. „O tom, co se stalo, jsem se dozvěděla v neděli odpoledne. Policie mi oficiálně ale nic nesdělila.
A navíc, čin se nestal v našem katastru. Mohu vás jen ujistit, že mrtvý muž není nikdo z našich občanů,“ řekla Berounskému deníku starostka Zuzková.
Stejně jako ona nevěděli mnoho hodin po činu nic ani obyvatelky nižborského sídliště.

„To je hrozné. Ani bych tudy nechtěla jít na procházku. Člověk, aby se bál jít do lesa i za bílého dne. Zřejmě si někdo s někým vyřizoval účty. Také se stává, že lidé zapalují bezdomovce jen tak pro zábavu. Ale tahle verze se mi nezdá. To muselo být promyšlené,“ vyjádřila svůj názor oslovená žena.
Vzhledem k tomu, že policie nemá o dosavadním pobytu zavražděného žádné údaje, ani informace o tom, s kým se naposledy stýkal, uvítá veškeré podrobnosti. „Ať občané svoje případné poznatky o vraždě neprodleně nahlásí na kteroukoli policejní služebnu na číslo 158. Budeme rádi, když se nám podaří dát dohromady dostatek informací k dopadení vraha,“ uvedla Berounskému deníku mluvčí středočeských kriminalistů Soňa Budská.