Policie upozorňuje na nové triky online útoků, které se schovávají za nabídky příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Podvodné sdělení mohou přijít emailem nebo SMS zprávami.

„Podvodné zprávy mohou obsahovat text, kde je například slibován příspěvek na bydlení po dobu tří a více měsíců od MPSV anebo rovnou informuje, že dotyčnému byl příspěvek rovnou přiznán,“ upozorňuje mluvčí středočeské policie Michaela Richterová.

Na jednu takovou zprávu v uplynulých dnech zareagoval muž z Berounska, který klikl na odkaz, jenž jej přivedl na falešné stránky ministerstva. Tam byl vyžádán k přihlášení do svého internetového bankovnictví. „Po vyplnění veškerých údajů potvrdil transakci a poté zjistil, že mu byla z účtu odečtena částka ve výši téměř 47 tisíc korun,“ pokračuje mluvčí.

Za podvod hrozí dva roky vězení

Policie věc nyní vyšetřuje jako pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

Nalezení viníka je ale mnohdy velmi složité a nemusí se to vždy povést. Je tedy důležité být na pozoru a umět takzvaný smishing včas rozpoznat. To lze pouze důkladným prostudováním obsahu sdělení.

„Telefonní číslo odesílatele může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad či doručovací společnost. Odkazy často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu. Pokud z odkazu v SMS nepoznáte, na jaké stránky vás navedou, neklikejte na něj. Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS,“ upozorňuje Richterová.