VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž obžalovaný z vraždy funkcionáře je nevinný

Praha, Beroun - Krajský soud v Praze projednával případ vraždy známého berounského funkcionáře a tenisového trenéra.

20.9.2009 3
SDÍLEJ:

Vražda činovníka z BerounskaFoto: DENÍK/Radka Kočová

Rozhodnutím o zproštění obžaloby uzavřel Krajský soud v Praze projednávání kauzy vraždy známého berounského sportovního funkcionáře a tenisového trenéra, k níž došlo loni 21. března. Oběť pachatel ubodal ráno cestou do zaměstnání nedaleko okresního výboru ČSTV. Zasadil jí nožem 16 ran do krku, hrudníku, břicha a rukou. Soud ale nenabyl přesvědčení, že tento mord má se stoprocentní jistotou na svědomí právě J. S., kterého jako vraha odhalili kriminalisté. „Nevíme, zda byl u smrti poškozeného, není k dispozici nic, co by potvrzovalo, že je pachatelem; závěr o vině tak učinit nemůžeme,“ zdůraznila předsedkyně trestního senátu Oldřiška Rysová.

Šestačtyřicetiletému muži, jenž byl z brutálního mordu obžalován, soud na základě výpovědí svědků neprokázal nic víc, než že v osudné chvíli, když mířil domů z noční směny, se pohyboval poblíž místa činu (byť on sám tvrdí, že byl na opačné straně města). K násilí by měl sice motiv – patřil totiž k dlužníkům zavražděného muže, jenž půjčoval peníze na vysoký úrok, a věřitel po něm splátky velmi tvrdě vymáhal, v podobné situaci se ale nacházely zhruba dvě desítky dalších lidí. Navíc šlo u většiny z nich o vyšší částky – a také nátlak byl citelnější. „Nejenom řinčelo sklo, ale také vyšlehly plameny; na jednom statku dokonce uhořela zvířata,“ připomněl obhájce obžalovaného Jaroslav Ortman.

J. S. nikdo neviděl vraždit, nesvědčí proti němu ani další důkazy zajištěné na místě činu. S jedinou výjimkou – má boty číslo 43, což je velikost podrážky, s níž vrah při odchodu udělal krvavé šlápoty. Obuv nejrozšířenější velikosti ovšem nosí miliony mužů. Soudkyně Rysová tudíž J.S. nejen zprostila obžaloby, ale také rozhodla o jeho propuštění z vazby. „Při realizaci svých požadavků se poškozený nechoval ohleduplně; používal i nezákonné metody.

A takto se pravděpodobně snažil vymáhat dluhy u více lidí,“ připustila soudkyně, že stejný motiv jako obžalovaný mohli mít i další dlužníci, kteří se dostali do problémů se splácením. To, že se vymáhání pohledávek neodehrávalo v rukavičkách, přitom přesvědčivě dokládají výpisy SMS zpráv z paměti mobilu zavražděného.

Navzdory zprošťujícímu verdiktu ještě J.S. zůstává ve vazební věznici. Státní zástupce Tomáš Milec totiž na místě podal odvolání doplněné protestem proti propuštění z vazby.

Obžalovaný by nyní měl zůstat za mřížemi až do rozhodnutí odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze. Což by bylo ještě nakolik měsíců. „Tak dlouho to trvat nebude,“ předpokládá advokát Ortman s tím, že se vynasnaží dostat svého klienta na svobodu co nejdřív. Vzhledem k rozhodnutí soudu jsou vyšetřovatelé po půldruhém roce od vraždy zase na začátku. Obhájce Ortman soudí, že jinak to ani dopadnout nemohlo. „Kriminalisté se nesoustředili na pátrání po skutečném vrahovi, ale pouze se věnovali hledání důkazů proti mému klientovi. Nejprve ho zadrželi krátce po činu, později zhruba po roce. To si již mysleli, že svědectví, která mají, budou stačit. Nestačila,“ řekl Deníku s očividným zadostiučiněním právník, jenž opatrně naznačuje i další možné souvislosti: „Pokud vím, u zavražděného si půjčovali i policisté…“

Argumenty pro vinu

- Obžalovaný dlužil oběti vysokou částku – podle dokumentů 120 000 Kč a podle tvrzení svědka kolem 100 000 Kč – a poté, co dluhu ve sjednaném termínu nezaplatil, čelil ze strany věřitele drsnému nátlaku za hranicí zákona.

- Obžalovaný lže, když tvrdí, že si vypůjčil jen 30 000 Kč. Pak by bylo nesmyslné, aby na smlouvě, jež se našla mezi věcmi zavražděného, stvrdil svým podpisem částku čtyřikrát vyšší. Když nemluví pravdu v tomto případě, těžko mu věřit v dalších věcech.

- Zavražděný muž na splacení dluhu velmi důrazně trval. Dokonce měl detailní evidenci o autech, která obžalovaný používal v době půjčky i v době vraždy. Poničení vozidla tak zřejmě bylo součástí vymahačských praktik – a nikoli pouhým následkem řádění vandalů, což si obžalovaný musel dobře uvědomovat.

- Při poslední osobní schůzce se obžalovaný se svým věřitelem na zaplacení dluhu nedohodl. Lze pochybovat, že by se následně domluvili na odkladu splátky při telefonickém rozhovoru, jenž trval pouze 43 sekund. Tři čtvrtě minuty představuje časový prostor dostačující nanejvýš k domluvení nové schůzky, a to ještě bez řešení problémů. Tedy – zřejmě schůzky s příslibem zaplacení. Platit však nebylo z čeho.

- Svědek (a mimochodem také jeden z dlužníků), který s budoucí obětí komunikoval v předvečer vraždy prostřednictvím internetového komunikátoru skype, potvrdil, že se zavražděný zmínil o tom, že na následující ráno má smluvenou schůzku s obžalovaným.

- Obžalovaný se choval podivně, když po noční směně nevyužil nabídky kolegů, kteří ho večer přivezli autem do práce, ke společné zpáteční cestě z Berouna do Lochovic. Jeho vysvětlení (že odmítnutím reagoval na jejich poznámky, že si kvůli němu museli zajet a zdrželi se) nezní věrohodně.

- Jestliže už chtěl obžalovaný jet domů autobusem nebo vlakem, je s podivem, že nezvolil nejkratší cestu na vlakové nádraží, odkud měl slušné spojení, ale kráčel frekventovanou ulicí s několika autobusovými zastávkami až na tu nejvzdálenější. Beroun přitom dobře zná – několik let tam pracoval jako městský strážník.

- Je podivné, že si obžalovaný z této cesty déle než rok pamatuje podrobnosti, jaké lidem většinou vůbec neutkví v mysli a není důvod si je pamatovat: hovořil prý se ženou s ruským přízvukem, dokáže přesně popsat řidiče autobusu i ženu v železniční pokladně, u níž si pak kupoval jízdenku a pamatuje si i na spolucestující z vlaku. Stejně hovoří i jeho družka, jíž prý tehdy všechno vyprávěl. Není snadné uvěřit, že by si obžalovaný s družkou povídali o malichernostech z cestování, když čelili problémům s poměrně brutálním vymáháním dluhu, který nebyli schopni splácet. Zde lze uvažovat o účelovém vytváření alibi.

- Tři náhodné svědkyně s větší či menší jistotou označily obžalovaného jako muže, který se v kritické době pohyboval v okolí místa činu.

- Výpis hovorů a SMS komunikace z paměti mobilního telefonu zavražděného naznačuje, že mezi ním a poškozeným dlouhodobě panovalo výrazné napětí plynoucí z poškozování majetku.

- Zavražděnému nebylo nic odcizeno, což napovídá tomu, že vrah jednal v afektu a značném rozčilení a nebyl motivován snahou něco ukrást.

- Během vyšetřování a následného dokazování nebylo prokázáno nic, co by ukazovalo na obhajobou zmiňovaná možná vysvětlení vraždy. Konkrétně jde o kontakty na osoby z arabské oblasti, kam oběť údajně měla jezdit kupovat zlato, nebo na vztahy s rusky hovořícími osobami, které vůči ní měly mít pohledávky.

Argumenty proti vině

- Obžalovaný si podle vlastního tvrzení ve skutečnosti půjčil 30 000 Kč a zbývalo mu zaplatit čtyři tisíce. Když se dostal do problémů se splácením, dohodl se s věřitelem na odložení termínu splátky – ovšem s tím, že se dluh zvýší na šest tisíc. To je částka, kvůli které se nevraždí.

- Údajnou komunikaci se svědkem prostřednictvím skype vylučuje přítelkyně oběti. Prý hráli tenis, pak byli na večeři a poté šli spát. Rozhodně nedošlo k žádné výměně zpráv či práci na počítači.

- Klíčový muž obžaloby (právě ten, jenž měl s budoucí obětí debatovat přes skype) projevuje nezvyklý strach z orgánů činných v trestním řízení. K soudu přijít odmítl, k výslechu na policii se – ač jako svědek – dostavil překvapivě v doprovodu advokáta.

- Přítelkyně obžalovaného hovoří o tom, že osudného dne přijel domů zela klidný a v pohodě si vyrazili na kávu a na výlet. Takové jednání chování po vraždě v rozrušení neodpovídá.

- Policie své vyšetřování zaměřila zejména na hledání důkazů v neprospěch obžalovaného. Alibi lidí, kteří mohli míst stejnou motivaci jako on (tedy ostatních dlužníků) kriminalisté ani nezkoumali. Policisté také odmítli provést možné důkazy ve prospěch obžalovaného (například obhajobou požadované ztotožnění řidiče autobusu, který jej osudného rána vezl, či pokladní, u níž si kupoval jízdenku do vlaku).

- Svědkyně přítomnost obžalovaného poblíž místa činu přesvědčivě nepotvrzují. Při rekognici ho nepoznaly s jistotou (jedna dokonce vůbec), v jejich popisech figuruje výrazně mladší muž, kreslený portrét sestavený svědkyní krátce po činu vůbec neodpovídá. Svědkyně, jež obžalovaného nepoznala, změnila s velkým časovým odstupem stanovisko poté, co ji navštívil policista a znovu s ní pohovořil o důkazech. Její dcera to vysvětluje tvrzením, že „maminka je zmatkařka“.

- Trasologická stopa zakrvácených podešví pánské obuvi velikosti 43 není důkazem, který by ukazoval na konkrétní osobu.

- Na oblečení, obuvi ani na těle obžalovaného se nenašly žádné krevní stopy – pachatel přitom musel být potřísněn. Zcela chybí také stopy biologické, pachové či DNA. Při domovní prohlídce byl sice u obžalovaného zajištěn zakrvácený nůž, krev na něm však byla králičí.

- Předpokládanou vraždu v afektu nepodporuje znalecký posudek, podle něhož je obžalovaný typický flegmatik, který se těžko rozčílí.

- Není zjištěno, kdo vraždil – pachatele nikdo při činu neviděl. Svědectví se pouze týkají muže, který se pohyboval v okolí.

- Motivaci k útoku mohly mít dvě desítky dalších dlužníků, z nichž někteří zavražděného prokazatelně prostřednictvím SMS zpráv prosili: nerozbíjejte, neničte, nepalte, nebořte.

- Způsob provedení vraždy nožem s nejméně dvanácticentimetrovou čepelí nenasvědčuje činu v afektu či hádce, ale napovídá spíše předem pečlivě připravenému útoku s rysy popravy.

Autor: Milan Holakovský

20.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci ÚKLIDOVÍ PRACOVNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ÚKLIDOVÍ PRACOVNÍCI - Místo výkonu práce: Hořovice. Doplňující informace: nástup možný ihned, pracovní doba 8 hodin/den - možnost domluvy na snížení úvazku, pozice je vhodná také pro důchodce, osoby zdravotně znevýhodněné a OZP, práce není fyzicky náročná, práce ve venkovním prostředí. Zaměstnanecké výhody: možnost zajištění ubytování. Kontakt: telefonicky.. Pracoviště: Stamal servis s.r.o. - hořovice, Masarykova, č.p. 1404, 268 01 Hořovice. Informace: Lenka Červenková, +420 607 850 426. Výroba - Ostatní strojírenští technici TECHNICI ODDĚLENÍ 22 000 Kč Ostatní strojírenští technici TECHNICI ODDĚLENÍ TECHNICKÉ DOKUMENTACE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNICI ODDĚLENÍ TECHNICKÉ DOKUMENTACE - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: vypracování technické a průvodní dokumentace výrobku, provádění změnového řízení technické dokumentace. Požadavky: dobrá znalost práce s PC (Ms Office), dobrá znalost českého jazyka (pravopis), znalost Aj / Nj (písemně i ústní formě), flexibilitu, spolehlivost, samostatnost, ŘP sk. B. Doplňující informace: mzda u SŠ absolventa od 18000,-Kč. Zaměstnanecké výhody: stravenky 100,-Kč, dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna a další. Kontakt: emailem, telefonicky (od 7:00-15:30 hod.).. Pracoviště: Tedom a.s. - hořovice, Masarykova, č.p. 1436, 268 01 Hořovice. Informace: Luboš Kučera, +420 953 311 004. Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě OSTATNÍ 12 500 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě OSTATNÍ POMOCNÍ PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OSTATNÍ POMOCNÍ PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ - Místo výkonu práce: Zdice. Doplňující informace: manuální práce, možnost práce i přesčas a víkendy. Směnnost: 1 směna / pružná pracovní doba. Požadavky: fyzicky namáhavá práce - odpovídající fyzický stav. Kontakt: emailem, telefonicky.. Pracoviště: Plutos stav s. r. o. zdice, Čs. armády, č.p. 664, 267 51 Zdice. Informace: Svitlana Klyuchivska, +420 733 609 696. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 8 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘI - Místo výkonu práce: Beroun. Požadavky: nutná praxe a víceletá zkušenost. Kontakt: telefonicky.. Pracoviště: Ladislav mešter - restaurace železná, 266 01 Beroun 1. Informace: Mešter, Machačová, +420 730 824 620.

Výstava "Žiju v první republice"
4

Oslavy republiky nahlížejí i do šatníku

V pátek byla v Berouně podepsána koaliční dohoda o novém vedení Berouna. Starostou se stal Ondřej Šimon, místostarosty budou Dušan Tomčo a Kamíl Machart.
14

Rozhodnuto a podepsáno, Beroun má nové vedení

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Střední Čechy – Ceny služeb jsou smluvní – což ovšem nemá zhola nic společného s představou, že byste snad mohli umlouvat slevu – a tak se liší provozovnu od provozovny. Mohou se dokonce měnit i v průběhu roku. Přesto statistici dokážou určit průměrné hodnoty.

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

Fotbal mizí z venkova, chybí trenéři a zájem dětí

Berounsko /FOTOGALERIE/ - Fotbal. Sport, který před pár desetiletími hýbal životem na vesnici, ztrácí na venkově své prestižní postavení. Nahrazují ho počítače, televize a ze sportů florbal, skateboarding, hokej a cyklistika. Venkovská hřiště tak zejí prázdnotou a ožívají jen při trénincích či zápasech.

Autobusy mají změnit vzhled i vybavení

Střední Čechy – Kdo jezdí autobusem už nějaký ten pátek, jistě si z dětství pamatuje, jak kdysi bývala označena místa „pro invalidy“. Později se objevily snad poněkud citlivěji působící nápisy hovořící o místech vyhrazených „pro nemocné a tělesně postižené“.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT