Necelé dva měsíce funguje v Berouně projekt sdílených elektrokol, který má za cíl ulevit dopravě v centru města. Pomocí elektrokol se i ti méně zdatní jezdci dostanou i do okolních obcí. K tomu navíc prvních patnáct minut hradí Nadace Tipsport, takže zájemci v případě, že si potřebují sjet do centra města, jezdí de facto zadarmo.

Elektrokola ale nepřináší pouze pozitiva. Zejména v nočních hodinách po nich velmi často sáhnout mladiství, kteří jezdí po ulici a ruší noční klid. „Tři mladíci se tudy projížděli nedávno kolem půl jedenácté večer. Křičeli, zpívali a ještě na sebe zvonili. Bylo evidentní, že jsou pod vlivem alkoholu, motali se, jezdili přes silnici a bylo jim to jedno. Trvalo to chvilku, ale hluku nadělali,“ postěžovala si jedna z obyvatelek z Plzeňské ulice.

A není jediná, kdo v poslední době na podobné dění poukázal, proto berounští strážníci spolu s dopravními policisty vyrazili ve zvýšeném počtu ve večerních hodinách do ulic města s cílem víc se zaměřit na cyklisty. Hlídky za večer zjistily celkem osmnáct přestupků, necelá polovina spočívala v užití alkoholu.

„Osm z nich kvalifikujeme jako závažné. Jednalo se především o jízdu na kole pod vlivem alkoholu. Další přestupky byly spíš lehčího charakteru. Šlo například o jízdu mladistvých bez povinné přilby, o jízdu na chodníku nebo chybějící zákonné vybavení kola,“ upřesnil velitel strážníků Alexandr Scherber s tím, že podobné akce bude městská policie bude připravovat i v budoucnu.

Cyklisté, kteří si sedli na kolo pod vlivem alkoholu, končili následně u policistů z dopravního oddělení. Nyní čekají na trest, který rozhodně nebude nejlevnější. Podle mluvčí radnice Petry Liškové jim ve správním řízení hrozí pokuta až 25 tisíc korun. „Drobné přestupky řešili strážníci pokutou v dolní hranici možné sazby,“ dodala Lišková.

Jeden z kontrolovaných cyklistů si ale zadělal na mnohem vážnější problém. Nejenže opakovaně odmítal prokázat svou totožnost, následně odmítl i dechovou zkoušku i odběr biologického materiálu. V tomto případě se sazba v přestupkovém řízení pohybuje od 25 tisíc do 50 tisíc korun.

Podle starostky Soni Chalupové se ukazuje, že je třeba podobné akce připravovat. „Touto kontrolou zároveň reagujeme na časté stížnosti a podněty našich občanů, kteří poukazují na chování cyklistů. Nejedná se o zastrašování cyklistů, je ale potřeba si uvědomit, že pravidla musíme dodržovat všichni. Stejně tak platí i fakt, že neznalost zákona neomlouvá. Jak se ale ukazuje, řada lidí si tuto skutečnost bohužel neuvědomuje,“ uvedla starostka.