Podvodů na internetu rok od roku přibývá a trpkou zkušenost s nimi mají i obyvatelé berounského regionu. Zejména při nákupu drahých vánočních dárků by se měli mít lidé na pozoru.
Poslední případ podvodného obchodování na internetu nyní řeší policisté z Obvodního oddělení Karlštejn. „Muž si prostřednictvím internetového portálu Sbazar.cz v prosinci objednal motorovou pilu Husqvarna a na účet prodávajícího zaslal požadovanou částku 11 700 korun. Prodávající mu však objednané a zaplacené zboží nedodal a přestal s ním komunikovat," uvedla k podvodům ve virtuálním světě mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Případů, kdy prodejce přestane se zákazníkem komunikovat, je stále větší počet. Lidé kvůli těmto podvodníkům mnohdy přijdou o desetitisíce korun.
„Na nejmenovaném portálu jsem si objednal zimní pneumatiky. Recenze obchodníka byly tři a vcelku dobré. Když jsem za ně zaplatil, přestal se mnou komunikovat. Chtěl jsem k jeho inzerci napsat negativní hodnocení a zjistil jsem, že už tam nějaké má. Zároveň se mnou takto podvedl deset dalších," popsal hořkou zkušenost Jaroslav Sova z Berouna.

Podvodníci mají k dispozici nespočet triků, jak internetové zákazníky oklamat. „Vždy je bezpečnější neprovádět platby předem na nevěrohodné, například anonymní účty," upozornila Marcela Pučelíková.

Policie řešila v minulosti i několik případů, kdy lidem místo objednaného zboží přišlo na dobírku v zaplaceném balíku jiné zboží. Místo mobilů či lega dostali mouku, cukr, cihly i stavební suť.
Při výběru obchodníka je velmi dobré si proto také ověřit, zda má firma kamenný obchod. To je jedna z možností, jak předejít následnému zklamání.

„Vyplatí se vybírat a nakupovat zboží raději u prověřených obchodníků a nebo si ho nechat posílat na dobírku. Já to jinak nedělám. už jsem kdysi také naletěla, a to při nákupu parfému. Od té doby jsem nedůvěřivá," svěřila se Vilma Čápová ze Zdic.

„Upozorňujeme lidi, aby byli při objednávání zboží přes internet vždy obezřetní a o prodejci si zjistili co nejvíce informací. To se týká i recenzí," upozornila Marcela Pučelíková.
Obezřetnost při nákupech dárků je pro vás určitou zárukou, že vám záludní podvodníci nezkazí radost z vánočních svátků a vy je prožijete v klidu a pohodě.