Informace potvrdila policejní mluvčí Jana Dětská. „Pachatel ho napadlněkolika údery pálkou do horních a dolních končetin, když se náměstek chystal nastoupit do vozidla,“ uvedla mluvčí.

Útočník je ve věku kolem pětadvaceti let. Má štíhlou postavu, vysokou 175 až 180 centimetrů. Na sobě měl žlutou mikinu s kapucí. „Případ je vyšetřován jako pokus těžké újmy na zdraví. Policistéžádají každého, kdo by mohl podat jakékoliv informace k tomuto činu, aby se přihlásil na linku 158,“ dodala Dětská.

"Útočníka jsem neviděl," říká Hrabě

"Viděl jsem pouze,že měl na hlavě kapuci. Pak už jen vím, že do mě mlátil. Je těžké říci, jak vypadal.Jsem pořád ještě v šoku, některé okamžiky sistále dovybavuji. Byl pouze jeden," popsal Kladenskému deníku napadený náměstek.

"Cítím se potlučeně, v úterý rozhodne lékař, zda půjdu s kolenem na operaci. Má ulomenou čéšku.Doufám, že hospitalizace nebude dlouhá, ale rehabilitace bude podle slovdoktorazhruba šest týdnů," doplnil Marcel Hrabě.

Odpověď na nejdůležitější otázku, proč mu to někdo udělal,prý nezná."Rád bych vám na to odpověděl, ale nevím jak. Nic mi neukradli, skutečně netuším.Stalo se to u auta. Manželka v tu chvíli odváděla děti do školky, naštěstí u útoku nebyla," dodal napadený náměstek.

Hejtman zvažuje vypsání odměny

K události se Deníku vyjádřil také středočeský hejtman David Rath (ČSSD), jemuž náměstek hnedpoincidentu telefonoval.Chtěl mu nejprve vysvětlit, proč nepřijede na zasedání zastupitelů.Teprve potému hejtman volal záchrannou službu. Útok se podle jeho stal ve chvíli, kdy Marcel Hrabě usedal ráno do auta a chtěl jet do Prahy.

"Pachatel maskovaný kapucí ho ztloukl údajně se slovy: "Ty víš, za co to je!" řekl David Rath.

Sám náměsteknemá nejmenší tušení, co mohlo být motivem. "Jednalo sevšak skutečně o cílený útok, protože nechtěli peněženku nebo něco takového. Spíše než jako loupežné přepadení to tedy vypadá čistě jako akt fyzického násilí. Navíc sousedé náměstka říkali, že se na něj někdo v místě bydliště vyptával.Klub sociálně demokratických zastupitelů i já sám uvažujeme o tom, že vypíšeme odměnu za informace, které povedou k dopadení pachatele nebo pachatelů, a to v řádu stovek tisíc korun. Chtěl bych se obrátit na občany – pokud máte k napadení nějaké informace, předejte je policii," řekl na pondělním krajském zastupitelstvu hejtman Rath.

Kolegové a členi ČSSD jsou v šoku

Šokovaná je takédalší kladeňačka v krajské raděZuzana Jentschke Stöcklová. "Celé vedení kraje útok nejen na Marcela Hraběte, ale na jakéhokoliv člověka, odsuzuje. Doufáme, že policie bude úspěšná a útočníka dopadne. Není to žádné klišé, myslím to skutečně upřímně. Velmi se mě to dotklo. Marcel Hrabě se slušný, hodný chlap a toto si v žádném případě nezasloužil,“vylíčila radní.

"Je to hrůza nejhrubšího zrna,“ okomentovalav pondělí po poledni kútoku starostka Unhoště a rovněž sociální demokratka Lenka Mazuchová.

„Vůbec si netroufnu spekulovat, zda se jednalo o politický útok či náhodu, je to sprostota. Velice to odsuzuji, myslela jsem, že žijeme ve státě, kde se o takovýchto věcech dozvídáme pouze ze zahraničního zpravodajství. Ale že se toto děje i v Kladně? Volají mi přátelé, ale i politici.Snažíme se přijít na to, proč sevše stalo. Pan Hrabě neměl nepřátele, chová se nekonfliktně, skutečně nevím. Je to hrozné,“ uvedla Mazuchová.

Budou následovat další útoky?

Mohlo by podobné napadení hrozit i dalším představitelům hejtmanství? Tahle otázka zůstává zatím nezodpovězena.

„Motiv činu není znám,“ řekl Deníku Jakub Vinčálek z ředitelství středočeské policie. Ani po konzultacích policie s krajským úřadem nicméně vyšetřovatelé nemají indicie, které by potvrzovaly, že šlo o politicky motivovaný útok. Případné přidělení policejní ochrany představitelům Středočeského kraje se proto nejeví být na pořadu dne. „Nicméně kdyby došlo k ochraně jednotlivých činitelů krajského úřadu, středočeská policie to určitě nebude zveřejňovat, protože se jedná o taktickou informaci,“ uvedlVinčálek.

Také mluvčí hejtmanství Berill Maschekovářekla, že policejní ochrana pro představitele kraje zatím není aktuální. „Tady se ani nespekuluje o tom, že by věc měla politické pozadí. Spíš to vypadá na ojedinělý útok,“ uvedla mluvčí.

AUTOŘI: DANIELA ŘEČÍNSKÁ A MILAN HOLAKOVSKÝ