S emocemi a napětím přišel včera k berounskému okresnímu soudu Václav Sedláček, otec šestnáctileté Věry, která zemřela letos 13. února při dopravní nehodě. Soudce měl totiž vynést nad viníkem tragické nehody rozsudek.

Dvacetiletý řidič Lukáš Černý v osudný den vytlačil auto Sedláčkových u Zaječova ze silnice, když se při předjíždění s vozidlem bočně střetl. Po nárazu auto Sedláčkových sjelo z vozovky a narazilo do dvou stromů.

K nehodě se včera u soudu vyjádřil i soudní znalec Otto Kůn. „Účastnil jsem se ohledání místa nehody. Předjíždějící vozidlo Hyundai jelo rychlostí asi sto kilometrů za hodinu. V tomto místě nebylo při dané rychlosti možno bezpečně předjídět,“ uvedl Kůn.

Ačkoli obžalovaný dával najevo lítost nad celou událostí a přiznal vinu, rodině se osobně omluvil až po prvním soudním líčení. „Jezdí pravidelně do obce, kde rodina žije a nedokázal přijít a říct: Omlouvám se,“ upozorňoval právní zástupce rodiny Ladislav Sádlík. Obžalovaný se hájil u soudu tím, že se s rodiči dívky chtěl setkat v probační a mediační službě. „Nepřišli a domníval jsem se, že se se mnou nechtějí setkat,“ uvedl na svou obhajobu Lukáš Černý.

Soudce Jaroslav Zalejský nakonec odsoudil Lukáše Černého na osmnáct měsíců nepodmíněně do věznice s dohledem a k zákazu činnosti řízení motorových vozidel na dobu pěti let. „Jedná se opět o důsledek pirátské jízdy na vozovce, na které se obžalovaný choval jako na závodní dráze. Již musí být učiněno něco pro to, aby tyto závodní dráhy z vozovek zmizely. Tentokrát si nehoda vyžádala život 16leté dívky,“ zdůvodnil rozsudel Jaroslav Zalejský.

„Přijde mi to jako dost velký trest. Čekal jsem, že dostanu podmínku a zákaz řízení na hodně dlouhou dobu, ale ne osmnáct měsíců vězení,“ sdělil Berounskému deníku své první pocity po vynesení rozsudku Černý, který uvažuje o odvolání.