Sestřička rychlé lékařské pomoci byla v noci ze soboty na neděli napadena pacientkou a utrpěla značné pohmožděniny v obličeji.

Vše začalo v jedné hořovické restauraci, kam byli ve 2.30 hodin přivolaní záchranáři. Osmačtyřicetiletá žena zde totiž začala trpět poruchami vědomí.

"Po příjezdu na místo záchranáři zjistili, že se jedná o akutní intoxikaci alkoholem. Věděli, že se jedná o závažný stav, a proto ženu chtěli převézt do nemocnice. Když ji zdravotní sestra odváděla do sanitního vozu, pacientka, která se nechtěla nechat odvézt, sestru fyzicky napadla a opakovaně ji udeřila do obličeje," popsala průběh napadení tisková mluvčí záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.

"Záchranáři se navíc setkali s neuvěřitelnou reakcí okolí, které pacientku jí v jejím jednání podporovalo,"upozornila Tereza Janečková na odsouzeníhodnou reakci přihlížejících.

Na místo zásahu byli přivoláni i policisté, kteří asistovali při převozu ženy na interní oddělení hořovické nemocnice. Odtud pacientka později utekla.

"Napadená zdravotní sestřičkautrpěla značné pohmoždění obličeje a musela v hořovické nemocnici podstoupit vyšetření na chirurgické ambulanci a neurologii. Nyní je v pracovní neschopnosti, kde bude zřejmě ještě několik týdnů," dodala Tereza Janečková.

„Celý případ je předmětem šetření,“ uvedla za Policii ČR Marcela Pučelíková.

Výše a forma trestu nyní závisí na zdravotním stavu zraněné sestřičky a také délce její pracovní neschopnosti.

Případy napadení záchranářů se v posledních letech stále zvyšují, kdy nezůstává jen u slovních výhružek a pacient nebo blízcí pacienta se uchýlí i k fyzickému násilí.

"V současnosti zaznamenáváme přibližně deset takových případů do roka a není vyloučené, že toto číslo bude stále narůstat. Letos se již jedná nejméně o pátý případ fyzického napadení posádky naší záchranné služby. Pro záchranáře je vždy případ napadení velmi stresující, už jenom z toho důvodu, že jedou na místo někomu pomoci a jsou za to napadáni. Mnohdy pak opakovaně mívají na základě předchozí zkušenosti strach z toho, že mohou být při dalších zásazích napadeni znovu a může je to ovlivnit v jejich další práci i osobním životě. Poslední případ napadení záchranářů ve středních Čechách se stal nedávno, 24. dubna v Tuchoměřicích, a zraněný záchranář je se zdravotními komplikacemi stále ještě v pracovní neschopnosti," uvedla Tereza Janečková.